Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Proměnlivé vztahy v Údolí slonů

Michal Šťastný  |  21. 11. 2013


Před rokem a půl žili v Praze tři sloni bez chovné perspektivy. V současnosti obývá Údolí slonů největší stádo v Česku, které se projevuje podobně jako v divočině. Z rozsáhlých výběhů se často ozývá vzrušené troubení a při honičkách se zdvihá prach.


V péči o Situ se střídají takřka všichni členové stáda Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha
V péči o Situ se střídají takřka všichni členové stáda Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Chovatelé slonů zažili nejnáročnější rok v historii pražské zoo. Zásadní byly komplikace se Shanti. Samice, která neměla možnost si v mládí osvojit správné sociální chování, ve skupině působila velké problémy a dokonce byl zvažován její odchod do jiné zoo. Rok a půl od příchodu prvních nových slonů z Rotterdamu, deset měsíců od narození prvního slůněte Sity a osm měsíců po spojení se srílanskými samicemi se však situace zásadně změnila – k lepšímu.

„Shanti na počátku napadala nové slony a ve skupině vzbuzovala velké napětí. Dnes se situace změnila a stejně jako Situ toleruje Shanti i ostatní,“ popisuje soužití vrchní chovatel slonů Jiří Javůrek.

Naopak Gulab, která v Zoo Praha žije již 47 let, se naopak začala projevovat příliš dominantně zejména k  mladým slonicím. Do venkovního výběhu proto chodí s ostatními, ve vnitřním pavilonu však tráví čas ve vlastním boxu.  

Desetiměsíční Sita je středobodem dění ve stádu. U ostatních slonů má výsostné postavení a dobře ví, že jí starší zvířata leccos prominou. Často je proto provokuje ke hrám. „Nejlepší kamarádkou je Sitě starší sestra Tonya, se kterou ráda dovádí, líčí Jiří Javůrek.  Velké množství času tráví slůně také s matkou Donnou a mladou samicí Tamarou.

Malá slonice dělá v poslední době značné pokroky. Zvládla už práci s chobotem a pozvolna začíná přijímat pevnou stravu.

Přírodní výběhy poskytují příležitosti ke hrám. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

 

Nadále pokračuje spojování samic se samcem Mekongem. Jednoznačně největší zájem projevuje Mekong o mladou Janitu, s níž se opakovaně snažil pářit. Zajímavé jsou i samcovy interakce s Tonyou. „Vztah Mekonga a Tonyi je fascinující. Tonya je velmi temperamentní zvíře, které si hodně dovoluje. Její chování přivádí Mekonga k rozpakům, jeho neuvěřitelné reakce často neumíme uspokojivě vysvětlit,“ uzavírá Javůrek.

Přítomnost Mekonga ve stádu samic obvykle provází hlasité troubení, honičky a někdy i šťouchance chobotem či kly.

Mimořádné dění plné změn v hierarchii a mnoha zajímavých situací lze v Údolí slonů očekávat i v následujících měsících a letech.

Mekong se opakovaně pokoušel pářit s Janitou. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Sloni nyní kvůli chladnějšímu počasí vychází do výběhu po poledni a zůstávají zde zhruba do tří hodin. Sledovat je však návštěvníci mohou také ve vnitřním pavilonu nebo prostřednictvím online kamer na www.tn.cz/udolislonu.


Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Poprvé v historii se mohou návštěvníci Zoo Praha podívat na trojčata pekariů Wagnerových. Ti byli ještě v sedmdesátých letech považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich dnes kvůli...

Varani Salvadoriovi budí respekt mimo jiné mohutnou hlavou se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo...