Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Pražská zoo odchovala dva vzácné pouštní plazy

Jana Jirátová  |  24. 06. 2014


Mláďata trnorepa mezopotámského a agamky písečné, to jsou aktuálně největší chlouby kurátora plazů Petra Velenského a jeho týmu. V případě trnorepa jde o světový prvoodchov v zoologických zahradách, v případě agamky o naději na udržení unikátního chovu v Praze.


Dvoudenní mládě agamky písečné. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha
Dvoudenní mládě agamky písečné. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha

Mohutný zavalitý ještěr s kulatou hlavou. Teplomilný plaz, který se sluní i v prostředí, kde teplota přesahuje 50°C. Bojovník s ocasem pokrytým špičatými šupinami. To je trnorep mezopotámský, kterého odchovala pražská zoo jako první zahrada na světě!

„12 mláďat se nám vylíhlo před třemi týdny. Jde o významnou událost, neboť jsme jediní, kdo tohoto býložravého ještěra z nedostupných oblastí Iráku a Íránu, chová,“ uvádí Petr Velenský, kurátor Zoo Praha. Mláďata jsou umístěna v zázemí, váží 11 gramů a měří necelých 10 centimetrů. Jejich rodiče – samec Adnan a samice Sára – jsou k vidění v teráriu Kattakum v Pavilonu kočkovitých šelem.

Dospělý trnorep mezopotámský. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha

Úspěšný odchov trnorepích mláďat korunuje fakt, že samička Sára snesla v polovině května další snůšku. „Dvojí rozmnožení v jednom roce, to je u trnorepů něco zcela nevídaného. Unikát, který není popsán ani v literatuře,“ nadšeně líčí Petr Velenský.

Plazí úspěchy Zoo Praha tím však zdaleka nekončí. V expozici Kattakum se rozmnožily vzácné agamky písečné, které obývají duny středoasijských pouští. „Agamky mají vysoké nároky – vyžadují přesnou nápodobu svého přirozeného prostředí. Navíc se dožívají jen tří let, přičemž rozmnožovat se mohou dva roky,“ vysvětluje Petr Velenský. „Po loňských povodních, kdy jsme museli agamky vystěhovat z Kattakumu, jsme se o náš chov obávali. Vynechání jedné rozmnožovací sezony by mohlo být u takto krátkověkých živočichů fatální.“

Chovatelé však agamkám vytvořit v zázemí zvláštní dunu písku a pečlivě hlídali jejich harmonogram krmení tak, aby udrželi jejich aktivitu. „Nejtěžší bylo vybudit sexuální aktivitu samce. Následně samička nakladla vejce, z nichž se vylíhla tři mláďata,“ uvádí Velenský. „Pak nás ale samice překvapila dalšími dvěma snůškami. Jen díky nim získaly agamky písečné v Praze dobrou perspektivu do dalších let,“ uzavírá.

Vzácná pouštní mláďata jsou prozatím v zázemí, návštěvníci se s nimi však mohou setkat v rámci pravidelných komentovaných krmení, která probíhají ve středu (14.30) a v sobotu (13.30) v Pavilonu velkých želv.

Mládě trnorepa odchované v Zoo Praha. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha


Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Poprvé v historii se mohou návštěvníci Zoo Praha podívat na trojčata pekariů Wagnerových. Ti byli ještě v sedmdesátých letech považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich dnes kvůli...

Varani Salvadoriovi budí respekt mimo jiné mohutnou hlavou se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo...