Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Do Mongolska odletěly tři klisny koně Převalského

Jana Jirátová  |  01. 07. 2014


Letoun CASA odstartoval ze 24. základy doravního letectva v Praze-Kbelích v úterý 1. července. Letošní čtvrtý transport koní Převalského realizovaný pražskou zoo směřuje se třemi klisnami do oblasti národního parku Gobi B.


Letoun CASA odstartoval v úterý odpoledne z letiště v Praze-Kbelích. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Letoun CASA odstartoval v úterý odpoledne z letiště v Praze-Kbelích. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pražská zoo převezla do Mongolska v rámci projektu Návrat divokých koní již 12 koní Převalského. Na cestu se právě dnes vypravila další trojice klisen. Gretel, Bayan a Ulla byly v ranních hodinách naloženy do transportních boxů v Dolním Dobřejově. Klisny měly být původně čtyři, jednu z nich však bylo podobně jako loni nutné vyložit.

„Na rozdíl od minulého roku se nám ji však nepodařilo nahradit jinou klisnou. Nakládání dalšího koně by znamenalo neúnosné zdržení a zvýšené riziko pro ostatní koně,“ uvedl Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Ze 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích odstartoval letoun CASA C-295M v 15 hodin. „Podle předpokladů by měl dosednout na letišti Bulgan Sum po dvou mezipřistáních v Kazani a Novosibirsku ve středu ve 13.35 místního času (8.35 LSEČ),“ uvedl plukovník Martin Bojkovský, náčelník štábu 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely.

Následně absolvují klisny v transportních boxech ještě zhruba sedmihodinovou cestu na korbách aut do národního parku Gobi B, kde by měly být v noci ze středy na čtvrtek mongolského času vypuštěny do aklimatizační ohrady.

Reintrodukce koní Převalského probíhá ve spolupráci s mezinárodní organizací ITG (International Takhi Group) a za podpory mnoha partnerů a sponzorů – kromě Armády ČR je již tradičním podporovatelem Magistrát hlavního města Prahy. V letošním roce však na transport přispěly i další instituce a společnosti jako Ministerstvo životního prostředí ČR, Komerční banka, dále pak Domaine des Grottes de Han (Belgie), Kölner Zoo (Německo), Hortobágy National Park (Maďarsko) a Gaia Zoo Kerkrade (Holandsko).

{MediaGallery}2789-historie-transportu-koni-prevalskeho-2011-2014{/MediaGallery}


Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Poprvé v historii se mohou návštěvníci Zoo Praha podívat na trojčata pekariů Wagnerových. Ti byli ještě v sedmdesátých letech považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich dnes kvůli...

Varani Salvadoriovi budí respekt mimo jiné mohutnou hlavou se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo...