Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Vylíhly se dvě želvičky Spenglerovy

Jana Ondrejechová  |  01. 09. 2015


V neděli 30. července se v pražské zoo vylíhla dvě mláďata ohrožené želvy Spenglerovy. Mláďata pocházejí od želv, které byly zabaveny německému chovateli na ruzyňském letišti v Praze v roce 2014. Ten se je pokoušel propašovat z Vietnamu, přes Helsinky a Prahu až do Německa, kde byly určeny k prodeji. Tato skupina želv Spenglerových byla loni v červnu umístěna do pražského CITES centra v Zoo Praha, kde se jich ujal kurátor plazů a obojživelníků Per Velenský se svým týmem.


Mládě želvy Spenglerovy při líhnutí z vajíčka. Petr Velenský, Zoo Praha
Mládě želvy Spenglerovy při líhnutí z vajíčka. Petr Velenský, Zoo Praha

V červnu letošního roku bylo ukončeno řízení a zabavené želvy byly převedeny do vlastnictví pražské zoo. A že se jim z nešťastného zážitku z pašování podařilo úspěšně vzpamatovat, dokládají i před pár dny vylíhnutá mláďata.

„Mláďata měří 4 cm a váží 7 gramů, vylíhla se z dlouze oválných vajec, ve kterých byla válečkovitě stočená, po 82 dnech inkubace. Nyní tráví ze zásob žloutkového váčku a první potravu by měla přijmout za týden. Zatím máme želvy Spenglerovy v zázemí, ale o jejich umístění do expozice reálně uvažujeme,“ říká kurátor plazů a obojživelníků Zoo Praha Petr Velenský.

„Pro mne vypadají „Spenglerky“ s vykulenýma očima, teleskopickým krkem a hákovitými čelistmi trochu jako mimozemšťani. I když podoba filmového E. T. byla vytvořena spíše podle několika želvích druhů, zejména suchozemských,“ dodává Velenský.

Želva Spenglerova (Geoemyda spengleri) je jedním z nejmenších druhů želv. V dospělosti měří její krunýř kolem 10 centimetrů při hmotnosti 100-150 gramů. Obývá horské lesy jižní Číny a severního Vietnamu. V tomto regionu jsou všechny želvy ohrožené přeměnou biotopů, přímým lovem na jídlo a případně i využíváním jako domácí mazlíčci.

Želvy Spenglerovy žijí v pralesním podrostu. Jsou nesmírně obratné, s dlouhýma jakoby pavoučíma nohama dokáží velmi hbitě šplhat přes kameny i vyvrácené stromy. Velké inteligentní oči, zobákovité čelisti a dlouhý periskopický krk prozrazují predátora - želvy Spenglerovy jsou nesmírně dravé, loví v odpovídající velikosti vše, co se hýbe.

Mládě želvy Spenglerovy. Petr Velenský, Zoo Praha


Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Poprvé v historii se mohou návštěvníci Zoo Praha podívat na trojčata pekariů Wagnerových. Ti byli ještě v sedmdesátých letech považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich dnes kvůli...

Varani Salvadoriovi budí respekt mimo jiné mohutnou hlavou se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo...