Bohumil Král nás navždy opustil, zůstane v našich vzpomínkách

Ostatní články

Ivan Rehák  |  13. 11. 2020


Příslovečný pátek třináctého tentokráte svou zlověstnou reputaci naplnil. Dnes v ranních hodinách zemřel RNDr. Bohumil Král, CSc. Bolestná zpráva! Smutek! Patřil po léta k mému světu a nyní z něj navždy odešel! Přesto zůstane jeho součástí. Ve vzpomínkách na naše nesčetná setkání a společně prožité události.

RNDr. Bohumil Král, CSc. (4. 1. 1941 – 13. 11. 2020). Foto: Vladimír Motyčka, Zoo Praha RNDr. Bohumil Král, CSc. (4. 1. 1941 – 13. 11. 2020). Foto: Vladimír Motyčka, Zoo Praha

Dohromady nás svedl společný zájem o herpetologii. Jako účastník ustavujícího zasedání v roce 1973 se Bohumil Král zasloužil o založení Herpetologické sekce Zoologické společnosti při ČSAV, takže já – v té době student gymnázia posedlý herpetologií – jsem na něj pohlížel s patřičnou úctou. Běžel čas a vedle společného obdivu k říši plazů a obojživelníků nás začala spojovat i profesní spolupráce. Postupně vzniklo také naše desítky let trvající přátelství, během kterého se radikálně měnil náš obor, okolní svět i my sami, ale ono samotné zůstávalo.

Bohumil Král se narodil 4. ledna 1941 v Praze. V roce 1963 dokončil pod vedením zoologa doc. RNDr. Waltra Černého na katedře systematické zoologie studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze (kde mu byl rovněž v roce 1984 udělen doktorát) a následně získal interní vědeckou aspiranturu v Ústavu pro výzkum obratlovců ČSAV v Brně, kterou ukončil obhajobou kandidátské práce v roce 1969. Jako odborný stážista pobýval v Německu (NSR), Jugoslávii a Polsku.

Život Bohumila Krále zásadně ovlivnila příležitost pracovat ve vzdáleném sovětském výzkumném centru Akaděmgorodok poblíž Novosibirsku, odkud se pak pracovně dostal i na tehdy velmi těžko dostupná místa. S napětím jsem očekával, s jakými zážitky se vracel domů. Nebylo jich málo – pobýval v civilizací tehdy téměř nedotčeném království tygrů ussurijských v oblasti Sichote-Aliň, ve středoasijských pouštích i jinde, vždy věrný i milované herpetologii, takže zpět domů přivážel pozoruhodnou dokumentaci herpetofauny navštívených míst. Využíval tento materiál k atraktivním přednáškám na řadě herpetologických zasedání, jejichž byl aktivním účastníkem. Byl oblíbený pro svoji přátelskou povahu, smysl pro humor, dobrosrdečnost a vypravěčské schopnosti. Jeho příběhů a anekdot přivezených z pobytu v Sovětském svazu, vyprávěných občas brilantní ruštinou, jsme se na takových setkáních nemohli nabažit. Podobně tomu bylo i později, když dostal možnost pracovat na exotické Kubě, což bylo dalším významným milníkem jeho života, a vracel se nabitý zážitky – herpetologickými i těmi ostatními.

Bohumil Král byl oblíbený pro svoji přátelskou povahu, smysl pro humor, dobrosrdečnost a vypravěčské schopnosti. Foto: Vladimír Motyčka, archiv Zoo Praha

Rok 1987 byl pro Bohumila Krále zásadním mezníkem. Opustil akademickou dráhu a začal pracovat jako hlavní zoolog v Zoo Brno. V roce 1989 přešel jako zoolog do Zoo Praha. Tam se sešly naše profesní cesty. Ve stejném roce jsem začal pracovat na etologickém pracovišti Fyziologického ústavu ČSAV detašovaném v pražské zoologické zahradě. Následujícího roku se Bohumil Král stal ředitelem Zoo Praha, pod níž jsem pak i s příslušným pracovištěm přešel také já.

Byla to doba velkých změn. Bohumil Král měl nesmírné zásluhy na včlenění Zoo Praha (a jako tehdejší prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad i dalších československých zoo) do mezinárodního společenství zoologických zahrad. Díky svému bezprostřednímu, přátelskému a srdečnému vystupování si rychle získal mnoho přátel mezi tehdejšími řediteli a dalšími pracovníky mnoha zahraničních zoo, jak jsem mohl ocenit při našich společných cestách po světě zoologických zahrad. Byl u vzniku Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (1992) a úspěšně do ní integroval Zoo Praha a získal pro ni důležité mezinárodní pozice a mezinárodní chovné programy. Byl členem Mezinárodní unie ředitelů zoo a zasloužil se o přijetí Zoo Praha do nástupnické Světové asociace zoologických zahrad a akvárií. Chápal nutnost mezinárodní spolupráce zoo a nezbytnost aktivní angažovanosti při budování mezinárodních vztahů. Prosazoval zapojení zoo do ochrany ohrožených druhů v přírodě a otevřel spolupráci s IUCN – např. při ochraně vzácných druhů leguánů. Se stejným pochopením navázal na odkaz někdejšího dlouholetého ředitele Zoo Praha prof. RNDr. Zdeňka Veselovského, DrSc., v podpoře výzkumné činnosti v zoologických zahradách.

RNDr. Bohumil Král se stal ředitelem Zoo Praha v roce 1990. Foto: Vladimír Motyčka, archiv Zoo Praha

V době ředitelování Bohumila Krále (1990–1997) se zrodila myšlenka vybudování Indonéské džungle či Pavilonu obřích želv. Srdce herpetologa se v něm nezapřelo ani v této době. V nejmenším mi například nedalo práci přesvědčit jej k určení atria v pavilonu šelem, koncipovaném původně jako čistě botanická část, k chovu leguánů kubánských. Tehdy zoologické zahrady jejich chov nezvládaly. V Zoo Praha ale tímto odstartoval veleúspěšný projekt, kdy zde byla vypracována metodika jejich perspektivního chovu a Zoo Praha se stala nejvýznamnějším světovým chovatelem těchto impozantních ještěrů.

Jednou se mne Bohumil Král zeptal, jaký druh plaza bych nejraději viděl v plazí kolekci Zoo Praha. Bez ohledu na to, zda je reálné jej získat. Po krátkém přemýšlení jsem řekl, že dracény guayanské. Neuvěřitelně zajímavý druh! A tehdy naprosto nedostupný! Za krátký čas poté si mne zavolal a šibalsky mi oznámil, že dracény budou! Hotový zázrak! Zoo Praha pak sehrála klíčovou roli v ustavení jejich populace v lidské péči v evropských zoo. A mohl bych pokračovat...

V roce 1998 se Bohumil Král vrátil do Zoo Brno, kde pracoval na pozici zoologického ředitele a následně v dalších funkcích. Nijak to nebránilo dalšímu pokračování našich přátelských a pracovních vztahů, kdy jsme například formulovali základní koncepci dnes úspěšného programu Zoo Brno na ochranu želv v Indonésii, kterému jsme dali jméno Kura Kura. V Zoo Brno Bohumil Král iniciativně pracoval na rozvoji vztahů se zoologickými zahradami Euroasijské regionální asociace zoologických zahrad a akvárií, kdy zúročil předchozí bohaté zkušenosti s touto částí světa. Byl zde velmi respektovanou osobností. Vzpomínám na nedávnou společnou návštěvu Akaděmgorodku, kam se opět dostal až po dlouhé řadě let. Napjaté očekávání a pak nefalšované dojetí při setkání po tak dlouhé době. Ať byl kdekoliv, dokázal si získat přátele.

Na snímku z roku 2011 dává Bohumil Král rozhovor během konference EARAZA v Iževsku. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Bohumil Král se zasloužil o formování domácí herpetologie, významně přispěl k rozvoji českých a slovenských zoologických zahrad, sehrál důležitou úlohu při modernizaci členských zoo euroasijské asociace. Ve společenství zoologických zahrad si vysloužil oblibu i respekt. Stal se čestným členem Světové asociace zoologických zahrad a akvárií, Euroasijské regionální asociace zoologických zahrad a akvárií a Unie českých a slovenských zoologických zahrad. Prožili jsme bouřlivé doby hlubokých proměn našeho světa a zažili u toho spolu i mnoho hezkého a povznášejícího.

Sbohem Bohouši! Bylo mi ctí! Zůstáváš v mých vzpomínkách! Čest Tvojí památce!

Bohumil Král na snímku z roku 2014. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Související příspěvky

Reakce ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka na smutnou zprávu


Stovky Gorilích pohádek i nových vzdělávacích brožur s názvem „Malá gorila“ byly předány v záchranné stanici Méfou zástupcům organizace Ape Action Africa. Zprava: vedoucí oddělení in situ projektů Zoo Praha Kristýna Čechlovská, ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, ředitelka Ape Action Africa Rachel Hogan, projektový manažer Ape Action Africa Arend Van Blerk a koordinátor Toulavého autobusu Zoo Praha Jocelyn Aubery Ewane. Foto Lenka Janochová, Zoo Praha

Zoo Praha podepsala s kamerunským Ministerstvem lesů a fauny memorandum o další spolupráci na ochraně tamní přírody. To se týká zejména Biosférické rezervace Dja, kterou obývají kriticky ohrožené gorily nížinné, šimpanzi, sloni...

Vizualizace expozičního celku Arktida. Zdroj Zoo Praha

Dnes byla podepsána smlouva mezi Zoo Praha a společností Metrostav DIZ s. r. o., která zvítězila ve výběrovém řízení na výstavbu expozičního celku Arktida, a to za významně nižší cenu, než předpokládal kontrolní rozpočet. Ten...




Přihlášení k newsletteru