Plazí hitparáda

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  01. 10. 2016


Konečně je v tom jasno. Nebo alespoň jasněji.

Varan komodský. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Varan komodský. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Že plazi budí značný zájem veřejnosti – ať již v negativním nebo pozitivním smyslu –, není nic nového. Nyní však máme k dispozici výzkum, který je podle míry tohoto zájmu seřadil do žebříčku. Vznikl tak pozoruhodný plazí top ten. Zpracoval ho tým z oxfordské a telavivské univerzity na základě analýzy dat zachycujících přístupy na Wikipedii. Východiskem byla jednoduchá úvaha: Čím víc zhlédnutí stránky příslušného hada, ještěra, želvy či krokodýla, tím větší zájem o daný druh.

„Globální“ plazí top ten, sestavený na základě této úvahy z dat celé Wikipedie bez ohledu na jazykovou verzi, vypadá takto:

  1. varan komodský
  2. zmije obecná
  3. krokodýl mořský
  4. mamba černá
  5. kobra královská
  6. užovka obojková
  7. anakonda velká
  8. hroznýš královský
  9. slepýš křehký
  10. krokodýl nilský

V první desítce sestavené napříč jazyky jsou tedy zastoupeni především velcí a nebezpeční plazi doplnění třemi druhy běžnými v Evropě. Jednotlivé jazykové verze Wikipedie ovšem přinášejí i značně odlišné výsledky. Například německá plazí hitparáda vyšla jako velice vlastenecká, s výraznou preferencí domácích druhů. Ty zaujaly první tři místa a celkově je jich v první desítce pět.

Zajímavé je, že v žebříčku sestaveném bez ohledu na jazyk a dále v žebříčcích vygenerovaných z anglicky a portugalsky psaných Wikipedií obsadil první místa varan komodský. Vesměs dokonce s ohromným náskokem. Ve španělském žebříčku je pak druhý, ve výše uvedeném německém pátý a v japonském sedmý.

Ano, „komodský drak“ se zdá být tím plazem, který veřejnost zajímá vůbec nejvíc. Mohl by rovnou dostat diplom nejslavnějšího plaza na Zemi. Zájmu, který vyvolává, se ani v nejmenším nedivím; je to skutečně úchvatný a navíc i ohrožený tvor. Přesto by mě zajímalo, jak by dopadl v českém žebříčku.

Psáno pro víkendové vydání MF Dnes


Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Už to není nic tajného: v chovné stanici Cressy v severní Tasmánii se na cestu do Prahy připravuje další čtveřice ďáblů medvědovitých. Jejich přílet můžeme očekávat zhruba za měsíc a pevně doufám, že se u nás časem...

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Při příchodu na Geostezku, která se nachází v západní části areálu Zoo Praha, vás přivítá lebka triceratopse. Je skutečně úctyhodná. Měří 2,26 metru a zaujme nejenom třemi rohy v obličejové části, ale především velikým...




Přihlášení k newsletteru