Druhé luskouní mládě v Evropě

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  20. 07. 2024


Že v Zoo Praha máme od 1. července již druhé mládě luskouna krátkoocasého, se ví po celém světě; jeho snímky byly publikovány v médiích od Spojených států přes Indii až po Japonsko. Ale takhle to začalo – a já byl shodou okolností u toho.

Páření samičky Tang a samečka Guo Bao  7. listopadu 2023. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Páření samičky Tang a samečka Guo Bao 7. listopadu 2023. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Na ráno 7. listopadu minulého roku se mnou měla domluvený rozhovor jedna velmi akční novinářka. Nechtěla rozprávět v kanceláři nebo nedejbože po telefonu, nýbrž na nějakém zajímavějším místě. Rozhovor jsme proto vedli v Indonéské džungli u expozice naší slavné Šišky – prvního mláděte luskouna odchovaného v Evropě.

V té době už byla Šiška oddělená od matky Tang a shodou okolností právě 7. listopadu došlo k opětovnému spojení jejích rodičů. Když jsme s rozhovorem skončili a šli kolem expozice s dospělými luskouny, uviděli jsme, že rozhodně neztrácejí čas. Viz fotografie. A obdobně pokračovali i v následujících dnech.

Výsledkem je druhé luskouní mládě, které Tang tentokrát neporodila v umělé noře, ale pod kořenem mimo ni. Když jsme mládě poprvé kontrolovali, bylo zjevně vyspělejší a aktivnější, než byla po narození Šiška. Přesto jsme měli obavy, zda stejně jako Šišku nebude i tohle druhé mládě třeba přikrmovat. Naštěstí se nenaplnily. Jeho denní přírůstky byly nad optimem. Z prvního na druhý den 7,2 gramu, další den 8,5, nato 6,9, pak 11,1 atd. atd. Hotový Otesánek.

Hned při prvním vážení jsme samozřejmě udělali detailní snímky mláděte, abychom mohli určit, jakého je pohlaví. Jisti jsme si ale nebyli… Dotázali jsme se kolegů v Taipei Zoo. Samička, zněla odpověď. Jenže pak následoval dodatek: Možná… Pošlete ještě další snímky. Teprve potom bylo definitivně potvrzeno, že jde o samičku.

Již 9. července se naše druhá luskouní samička pokoušela vézt matce Tang na ocase a 12. července překročila hmotnost čtvrt kilogramu. Pro srovnání: to první u ní přišlo o tři dny dřív než u Šišky a to druhé dokonce o patnáct dní…

Naše druhá luskouní samička nám zkrátka dělá radost. A už se nemůžu dočkat, až o ní budu moci mluvit a psát jménem. O něm rozhodne hlasující veřejnost a oznámíme je při slavnostním „křtu“ v neděli 28. července. Přiznávám, že bych byl rád, kdyby vyhrálo jméno Pangolina.

Druhé mládě s matkou Tang. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Druhé mládě s matkou Tang. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha 

 

 


Dikobraz srstnatonosý (Hystrix indica) v Zoo Praha. Foto: Miroslav Bobek

Dikobrazí ostny jsou žádaný artikl, ať již jako suvenýr, nebo materiál na splávky. Při návštěvě Archivu hlavního města Prahy jsem však ke svému překvapení zjistil, že je při čištění vazby starých knih používají i tamní...

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

V Jihoafrické republice nemusíte ještě ani odjet z letiště a už máte Velkou pětku. Na tamních bankovkách najdete levharta, lva, nosorožce, slona i buvola.




Přihlášení k newsletteru