Africká Velká pětka – a Malá pětka

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  19. 10. 2024


V Jihoafrické republice nemusíte ještě ani odjet z letiště a už máte Velkou pětku. Na tamních bankovkách najdete levharta, lva, nosorožce, slona i buvola.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Termín Velká pětka byl ve východní a jižní Africe původně zaveden bohatými sportovními lovci a šlo o pětici zvířat, jejichž lov byl extrémně nebezpečný. V současnosti jde primárně o marketingový termín spojený se safari pro turisty. Nic proti tomu, naopak. Vidět Velkou pětku je úchvatný zážitek!

Africké národní parky se ovšem potýkají s podobným problémem jako zoologické zahrady: většina jejich návštěvníků chce vidět ta největší a nejatraktivnější zvířata, ale o menší, méně známé, byť také pozoruhodné druhy se příliš nezajímá. Proto byl relativně nedávno zaveden termín Malá pětka.

V Malé pětce jsou zařazeni živočichové, jejichž anglická jména obsahují zvířata z Velké pětky. Jeden příklad zde uvádím i obrazově. Protipólem levharta (leopard) je želva pardálí (leopard tortoise). Jméno dostala podle levhartího vzoru krunýře, který je nejvýraznější u mladých jedinců. V Malé pětce je zdaleka největší; údajně může dorůst až 70 centimetrů a 40 kilogramů.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Dále tvoří Malou pětku následující druhy, resp. skupiny živočichů:

Mravkolvi (antlions), kterých jen v jižní Africe žije více než sto druhů. Ani ti největší však svými rozměry výrazně nepřekonávají naše středoevropské mravkolvy.

Nosorožíci (rhinoceros beetles), kteří jsou v Africe rovněž zastoupeni mnoha druhy a díky výraznému „nosorožčímu“ rohu samečků mohou být velmi atraktivní.

Bércouni (elephant shrews) jsou nevelcí savci s chobotovitým nosem, kteří bývali považováni za příbuzné rejsků. Posléze se však ukázalo, že patří mezi Afrotheria, tudíž do širšího příbuzenstva slonů. Jejich anglické označení „sloní rejsci“ tak dostalo nový význam.

Konečně pátým zvířetem Malé pětky je pták z příbuzenstva snovačů, který má ve svém anglickém jméně buvola – tkalčík červenozobý (red-billed buffalo weaver).

Některé zástupce Malé pětky lze v jižní a východní Africe pozorovat celkem snadno, u jiných to může být o něco složitější. Dva podle mého názoru nejzajímavější reprezentanty Malé pětky však máme i v Zoo Praha. Expozice Afrika zblízka vám nabízí možnost seznámit se s želvami pardálími a zejména s bércouny Petersovými.

 

 

 


Barbie v záchranné stanici Méfou v Kamerunu. Foto Miroslav Bobek

Ten pohled mě potěšil. Mladá gorilí samička Barbie se přišla podívat, kdo je to za plotem, ale za chvíli si již opět hrála s o něco starší Nouji, od níž se vracela ke své adoptivní matce Luci. Působila na mne jako...

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Tento týden jsme zhotoviteli předali staveniště a v Zoo Praha tak započala výstavba nového expozičního celku Arktida. Jeho významná část bude věnována tuleňům. Ve 30. a 60. letech jsme v Praze už měli tuleně kroužkované a...




Přihlášení k newsletteru