O kráse velemloků
Miroslav Bobek | 07. 01. 2010
A jaké zvíře chcete jako nový ředitel do zoo získat?“ ptal se mě snad každý, a nejvíc samozřejmě novináři.
„Velemloky,“ odpověděl jsem všem naráz v rozhlasovém rozhovoru a hned jsem začal vysvětlovat proč: „Jsou to největší obojživelníci. Velemlok čínský měří i přes půldruhého metru. A právě velemloci inspirovali Karla Čapka k napsání románu Válka s mloky! Takže která jiná zoo by je měla chovat než zrovna ta naše pražská?“
„A – jsou hezcí?“ zeptala se mě rozpačitě moderátorka.
Zaváhal jsem. „Víte... No... Kdyby byla anketa o nejošklivější zvíře, asi by v ní vyhráli.“
To jsem si dal!
„JA VAM DAM OSKLIVY VELEMLOKY!“ napsal mi vzápětí v SMS můj někdejší učitel zoologie na Přírodovědecké fakultě a nynější kolega v zoo. O dvě hodiny později, opět v SMS, ještě doplnil, že v Japonsku má velemlok statut žijícího národního monumentu a že Japonci přece vědí, co je krásné!
Mají pravdu... On i Japonci. Velemloci by u nás v anketě o nejošklivější zvíře zatím nejspíš vyhráli, ale i mně se líbí. Jako se nám líbí všechno, o čem hodně víme a co je pro nás zajímavé a důležité. I když je to třeba zrovna velemlok!
Pár linků k tématu
Válka s mloky ke stažení na webu Městské knihovny v Praze zde.
Karel Čapek na Wikipedii (tuto sobotu uplyne 120 let od jeho narození) zde.
Velemlok čínský - video najdete zde.
Psáno pro pražskou mutaci týdeníku Sedmička
Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...