Fedexia
Miroslav Bobek | 22. 04. 2010
Dočetl jsem se, že u Pittsburghu byla nalezena fosilie dosud neznámého obojživelníka. Až potud nic výjimečného – byl však popsán pod jménem Fedexia.
Kurýrní společnost Fedex se tak stala neodvolatelně nesmrtelnou. Žádný krach na burze už ji nezlikviduje. Vždycky tu zůstane obojživelník Fedexia!
Právo pojmenovat nový druh využívali objevitelé vždycky, a to aby vzdali hold svým učitelům, spolupracovníkům, láskám, mecenášům či idolům. V široké škále jmen vyhynulých i žijících živočichů tak najdeme na jedné straně Joachimem Barrandem objeveného fosilního mlže Babinka a na straně druhé Oscarem Scheibelem popsaného slepého jeskynního brouka Anophthalmus hitleri. (Ani v tomto případě nepochybujme, že šlo o poctu - dokládá to Scheibelův dopis Führerovi. Jak je vidět, touha vetřít se do přízně bývá stejně slepá jako Anophthalmus hitleri.)
Jenže s Fedexem je to něco jiného. Fedexia prý sice dostala své jméno proto, že byla nalezena na pozemcích Fedexu, ale stejně: do vědeckého názvosloví se tím proboural ryze komerční sektor.
To je něco nového a nečekaného… Jsem opravdu zvědav, po jakých firmách teď začnou být pojmenováváni třeba nově objevení dinosauři!
Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...