Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Pomník pro Jacksona

Miroslav Bobek  |  15. 07. 2010


Před pár dny jsme v kamerunském Limbe zašli do lidové rybí restaurace. Ještě jsme ani nezačali jíst, když u našeho stolu začal svou show předvádět místní imitátor Michaela Jacksona. Byl příšerný. Ošuntělé sako, ušmudlané kalhoty a prořídlé vlasy natočené do kudrlinek ponechme stranou, ale jekot, s nímž se chytal v rozkroku, byl vážně k nevydržení.

Tenhle zoufalec mi ale připomněl jiný zážitek, starý víc než deset let.

Ve vesnici stovky kilometrů od Addis Abeby, pod noční oblohou zářící hvězdami, předváděl bosý a otrhaný etiopský kluk Jacksonovu měsíční chůzi. Nikdy jsem z nikoho neviděl vyzařovat takovou radost a štěstí jako právě z toho kluka.

A tehdy jsem si uvědomil, že Jacksonovi se podařilo naplnit smysl textů některých jeho písní – totiž že skutečně spojuje lidi po celém světě, bez ohledu na rasu či životní úroveň.

Asi není nic dobrého na tom, když Etiopci, Američané a dejme tomu Kambodžané obdivují totéž, ať už jde o hudbu, tanec anebo způsob života. Avšak v případě Michaela Jacksona mi nikdo nevymluví přesvědčení, že v lidech vyvolával pozitivní emoce a že je vedl k pocitu vzájemného pochopení.

A za to by si, myslím, pomník zasloužil. Třeba i v Praze.

Psáno pro pražskou mutaci týdeníku Sedmička


Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...