Hon na lišku s Čingischánem
Miroslav Bobek | 04. 11. 2010
Mongolský vojevůdce Čingischán v podání Omara Sharifa se na anglickém plnokrevníkovi prohání po vápencových skalách Balkánu – asi tak bych shrnul své první dojmy z klasického amerického velkofilmu, který byl natočen roku 1965 a který minulý týden uvedla ČT2.
Omar Sharif mongolského válečníka vůbec nepřipomínal, obydlí, v němž se odehrálo několik klíčových scén, rozhodně nebyla jurta a hory na chorvatském pobřeží si nemohly činit sebemenší nárok na podobnost s krajinou Centrální Asie. Budiž, to všechno by se dalo pominout. Ale ti koně, ti ne!
Mongol stojící ve třmenech a jeho podsaditý kůň, podobný divokému koni Převalského, tvoří jediný svébytný a naprosto charakteristický celek. Když se stanete svědky jejich divoké jízdy, přiblížíte se Čingischánovi a jeho době.
A najednou je tu Čingischán na vyšlechtěném plnokrevníkovi? Čingischán, který vypadá jako anglický lord při honu na lišku?! Žasnul jsem, ale díval jsem se dál.
K vlastnímu překvapení jsem vydržel až do konce.
Velkofilm s Omarem Sharifem si mě postupně získal a paradoxně na mne zapůsobil mnohem uvěřitelněji, než většina jiných filmů – včetně těch nejnovějších a nejnákladnějších -, které jsem viděl v poslední době. Navzdory rysům hlavního představitele, navzdory krajině, dokonce i navzdory vyšlechtěným koním...
Dobrý film. Jenom zkrátka nebyl o Čingischánovi a o Mongolsku.
Psáno pro pražskou mutaci týdeníku Sedmička
Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...