Šafránův otec Koriandr
Miroslav Bobek | 22. 10. 2012
Mýtina Mbeli, ležící daleko od civilizace v pralesích na severu Republiky Kongo, je velmi dobře známá mezi primatology a díky dlouholeté práci Thomase Breuera i mezi širší veřejností. Byla to právě tato mýtina, kde Thomas pozoroval gorilí samičku Leah, jak klackem zkoumá hloubku tůně a při brodění se o tento klacek opírá jako o hůl.
Na pozorovací plošině u mýtiny leží tlustý fascikl. Obsahuje přehled všech goril, které na ni vycházejí, jejich identifikační znaky, příslušnost k jednotlivým rodinným skupinám a záznamy zajímavých pozorování. Je to pozoruhodné čtení.
A jako cokoli, i tuhle „knihu“ lze číst různým způsobem. Mýtina se může stát dokonce svého druhu jevištěm, na které vycházejí různé postavy a rozehrávají situace i celá absurdní dramata (nebo mýdlové opery). Jména goril k tomu přímo nabádají. Výzkumníci z různých částí světa je totiž po různě dlouhém, vždy však vyčerpávajícím pobytu v džungli v nejrůznějších hnutích mysli pojmenovali často skutečně podivně. Alespoň několik příkladů:
Conan
Hitchcock
Kingsley
Courtney
Sherlock
Amber
Sassoon
Rudyard a Kipling
Custer
Franklin
Jen si to představte: (Barbar) Conan se na mýtině dostane do střetu s (generálem) Custerem!
U spousty jmen se o vysvětlení jejich původu raději vůbec nepokouším. Na druhé straně mnohá je nepotřebují. To se týká nejen těch výše uvedených (pobavila mě zejména touha po šampónu projevující se ve jméně Sasoon či zcela jiná touha odrážející se ve jméně Whisky), ale také skupiny, v níž Koriandr je otcem Šafrána a Zázvoru.
Na seriózní výzkum goril nížinných, jehož výsledky jsou publikovány v prestižních vědeckých časopisech, to vrhá trochu jiné světlo. A řekl bych, že jej to docela polidšťuje…
Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...