Plechová fosilie
Miroslav Bobek | 15. 04. 2013
Vývoj šel dál, v evoluci vznikaly nové a nové, stále pokročilejší formy, naprostá většina jeho současníků dávno vyhynula, ale on přežil. Ambassador.
Už jen to, jak zní jeho jméno! Ambassador… Hindustan Ambassador. Překrásný vůz oblých tvarů, zhmotnění 50. let. V Indii je nejen jedním z nejběžnějších automobilů, ale dokonce se stále vyrábí. V bílé barvě, někdy také v černé nebo jako žlutý taxík dotváří kolorit tamních měst. Měkké svezení v plyši,pokud možno se záclonkami na oknech, dává vzpomenout na luxus mahárádžů.
Býval pýchou Indie. A svým způsobem stále je. Dodnes v něm jezdí i někteří ministři a před úřady v Dillí je doposud hojným druhem. Ve vládních službách vždy bílý, s pečlivě srolovanou a zabalenou indickou vlaječkou na blatníku a vesměs i s majáčkem na střeše. V armádních službách pak s miniaturní zástavou příslušného pluku – a především s nápadnou tabulkou, která je umístěna nad poznávací značkou a na které jsou hvězdy vyznačující hodnost přepravovaného důstojníka.
Z továrny Hindustan Motors vyjel poprvé v roce 1958 a od té doby se změnil pramálo. To mu bohužel stále víc komplikuje život a ani přes jeho láci nelze třebas jen pomýšlet na to, že by si ho člověk dovezl do Evropy. Předem by byl odsouzen k osudu veterána. A to pokušení by přitom bylo tak velké! Určitě není náhoda, že dokonce až v 90. letech se po nějakou dobu vyvážel do Velké Británie. (Tam ostatně kdysi vznikl i jeho předobraz, vůz Morris Oxford, který se ovšem přestal vyrábět ještě v 50. letech.)
Ano, Ambassador zastaral. Nedávno už bylo dokonce ohlášeno ukončení jeho výroby. Vzedmula se však o něj taková vlna zájmu a prodalo se ho tolik kusů, že tuto prozatím největší krizi přečkal.
Přesto se jeho konec neúprosně blíží. Jakmile jednoho dne skončí výroba, začne postupně vymírat, až nakonec vymizí úplně. A Indie bez Ambassadora – to bude pro mnohé podobná ztráta, jako by Austrálie přišla o ptakopyska.
Psáno pro Deníky VLP
Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...