Beyoncé se zlatavým zadečkem
Miroslav Bobek | 01. 09. 2014
Poté, co student Adam Striegel nalezl na pozemcích zásilkové služby FedEx v Pittsburgu fosilii vyhynulého obojživelníka, kterého experti popsali pod vědeckým jménem Fedexia striegeli, položil jsem si otázku, zda marketing nejrůznějších firem, jejich výrobků a služeb nezaplaví i vědecké názvosloví. Nových druhů, a nejen těch vyhynulých, je stále popisováno dost a dost. Nyní, po třech letech, tedy nastal čas k rekapitulaci.

foto: http://www.scienceimage.csiro.au/mediarelease/mr12-beyonce.html
Když Peter Jäger objevil v jeskyních Laosu dosud neznámého slepého pavouka, pojmenoval ho Sinopoda scurion podle výrobce čelovek - švýcarské společnosti Scurion. Pokud je mi známo, zůstal naštěstí jediným, kdo nějakého živočicha pojmenoval podle firmy nebo jejího produktu. Alespoň tedy firmy v tradičním pojetí.
Stalo se však něco jiného. Do vědeckého názvosloví začala pronikat jména z popkultury.
Nad bičíkovci ze střev všekazů, jež kanadští vědci pojmenovali podle monster Mýtu Cthulhu od H.P. Lovecrafta (1890-1937), nebo nad kokcidií Isospora jaracimrmani, popsanou dvěma českými parazitology, by snad šlo ještě mávnout rukou. Vědecký název Cystomastacoides kiddo, který podle Beatrix Kiddo z filmu Kill Bill dostal nově objevený parazitický lumčík z Thajska, však již naznačuje, že by mohlo jít o trend. A potvrzením tohoto trendu je v mých očích Yoda purpurata – bizarní žaludovec vylovený z hloubky půldruhého kilometru kdesi u Azor. Nazván byl podle Mistra Yody z Hvězdných válek.
Další hranici svérázně překročil fanoušek Střihorukého Edwarda, mladičký David Legg. Půl miliardy let starého korýše s přívěsky připomínajícími ruce slavného filmového hrdiny pojmenoval podle jeho představitele Johnnyho Deppa Kooteninchela deppi.
Své vlastní živočišné druhy ovšem již mají i další hvězdy. Podle mého oblíbeného Boba Marleyho se odnedávna jmenuje parazitický korýš Gnathia marleyi z karibských korálových útesů. Trochu by mě to mrzelo, kdybych se nedočetl, jak dopadla Beyoncé. Podle ní byl nazván australský ovád Scaptia beyonceae. Čtyřiadvacetiletý výzkumník Bryan Lessard ho nalezl nejprve vypreparovaného v muzejních sbírkách a posléze i živého v severovýchodním Queenslandu. K pojmenování tohoto ováda podle Beyoncé jej prý inspiroval zlatavý konec jeho zadečku.
Psáno pro Deníky VLP
Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...