Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Objevy v Laosu

Miroslav Bobek  |  21. 10. 2013


Stále je co objevovat. 

Z Laosu byl právě popsán vědě dosud neznámý druh poletuchy - v otrockém, avšak docela výstižném překladu z angličtiny „létající veverky“ -, která dokáže na relativně velkou vzdálenost plachtit díky kožním lemům napnutým mezi předníma a zadníma nohama. Tento nový druh poletuchy nese vědecké jméno Biswamoyopterus laoensis.

Ze stejné oblasti Laosu jako poletucha byl před osmi lety popsán rovněž doposud neznámý, navíc velmi bizarní druh hlodavce, připomínající černou veverku s klabonosou, jakoby dikobrazí hlavou. Dostal vědecké jméno Laonastes aenigmatus – a poté i prazvláštní české jméno laoš – a zařazen byl do zvláštní, nově vytvořené čeledi. Posléze se však ukázalo, že je nutné ho přeřadit do čeledi již známé z fosilních nálezů, o níž se předpokládalo, že všichni její zástupci vyhynuli již před jedenácti miliony lety.

Ano, stále je co objevovat!

Smutné je, že jak svého času laoš, tak nedávno nový druh poletuchy byli v Laosu objeveni v obchodech s bushmeatem. Laoš už je naštěstí odborníkům znám nejen jako kus masa na prodej, poletucha podle všeho zatím ne. Doufejme, že opravdu jen zatím.

Na trzích s bushmeatem již bylo učiněno mnoho podobných nálezů a – bohužel - některé z takto objevených nových druhů zůstanou světu vědy již navždy známy jenom z trhů s bushmeatem…

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, psáno pro Deníky VLP


Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...