Déjednička
Miroslav Bobek | 24. 03. 2014
Říkám si, že bych měl svým dětem ukázat co nejvíc; třeba je vzít na tu slavnou déjedničku. Sice se trochu obávám, jestli by to nebylo až příliš nebezpečné, ale na druhé straně patrně neexistuje proslulejší silnice, která by současně nabízela tak silné zážitky.
Svět se rychle mění a déjednička představuje něco, co jinde už jen tak nenajdete. V mongolských stepích, kde bývaly jen vyježděné koleje, jeden týden vidíte, jak stroje nahrnují násep, a druhý týden už jedete po asfaltce. V chudičkém indickém Mádhjapradéši, kde po cestách připomínajících tankodrom projely jen džípy a náklaďáky, jsou hladké silnice, jaké se u nás dávno nevyskytují. A tak dále, a tak dále. Čím jste dál, tím hůř se hledá cokoli srovnatelného s déjedničkou. A ještě hůř by se hledala komunikace, která by měla tak ohromnou publicitu.
Co vím, tak v opovrhovaném třetím světě se silnice opravují a hlavně staví bez nepřetržitého mediálního pokrytí; postačuje humbuk před stavbou a při slavnostním otevření. Zato u nás reportáže z průběhu oprav déjedničky nahradily – kvantitou i záživností – slavné žňové zpravodajství normalizační Československé televize. To se však alespoň omezovalo na vrcholné léto, zatímco déjedničkou nás média už roky krmí bez ohledu na roční období.
Kdo se chce vidět v televizi, neměl by se hlásit do X-Faktorů nebo Hlasů, nýbrž přijmout zaměstnání u stavební firmy, která opravuje déjedničku. Uznávám, že soutěžících v uvedených televizních pořadech vystupuje mnohem víc, než kolik dělníků pracuje na opravách naší slavné déjedničky, avšak ten, kdo už na ní jednou pracovat začne, může si být naprosto jist, že velmi brzo přijde jeho hvězdná chvíle. Televizní štáb mu do obličeje namíří objektiv kamery, dotyčný odloží lopatu a zpod žluté přilby důležitě, byť lehce znepokojeně, prohlásí: „Obraťte se na tiskového mluvčího.“
Déjednička a její opravy mají tak skvělý marketing, že budí dojem, jako by význam téhle dálnice a zejména vypětí věnované jejím opravám, byly srovnatelné se stavbou pyramid starými Egypťany.
Ale třeba i na tom něco bude. Pro vyspělý svět se prý Evropa stane časem pouhopouhou turistickou destinací, ohromným muzeem zaniklého světa. A déjednička by v takovém muzeu mohla být opravdu zajímavou atrakcí.
Průšvih by nastal pouze v případě, že by ji fakt opravili.
Psáno pro Deníky VLP
Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...