Errata
Miroslav Bobek | 06. 10. 2014
První chybu jsem v sazbě své knihy objevil třiadvacet minut poté, co odešla do tiskárny. Na jeden z listů rukopisu jsem si z druhé strany zapisoval během porady poznámky, a když jsem ho otočil, všiml jsem si, že jsem do knihy napsal chybně název jednoho z cestopisů Josefa Kořenského. Namísto K protinožcům mám na straně 177 uvedeno Cesta k protinožcům. Podobný omyl postřehne stěží jeden ze sta čtenářů, ale přesto zamrzí.

Křest knihy Miroslava Bobka proběhl v Africkém domě u příležitosti výroční slavnosti Zoo Praha a za účasti herečky Ivany Chýlkové, foto: NextFoto.cz
A nebude to jediná chyba, tím jsem si jist. Hlavně, aby se nestalo něco podobného, jako když nejmenovaný nakladatel vydával spisek o pečení domácího chleba. K jednomu z receptů přičinil sazeč poznámku „To je ale hnus!“ a před odevzdáním do tisku ji zapomněl vymazat.
Asi neexistuje knížka, v níž by nebyla jediná chybička. Kdysi mi jeden renomovaný autor vyprávěl, že se s přáteli rozhodl vydat knihu, v níž by nebyl ani jeden omyl, ani jeden překlep. Četli ji dokola, znovu a znovu – a když vyšla, zjistili, že mají chybu hned na titulu.
Bývávaly časy, kdy se do knih vkládal lístek s nadpisem Errata. Na něm byly opravy chyb, omylů a překlepů zjištěných po odevzdání knihy do tisku. Lístky s erraty už asi sotva kdo pamatuje a stále vzácnější jsou také kvalitní knižní redaktoři a korektoři. Jsem moc rád, že jsem s nimi mohl spolupracovat i na své knížce. Za toho Kořenského opravdu nemohou!
Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...