Šnek aktivista
Miroslav Bobek | 29. 12. 2014
Mnohokrát během roku jsem užasl nad zprávami o nově objevených a popsaných živočišných druzích. Jistě, v mnoha případech šlo o zvířata, která byla už dávno známa, a - většinou až na základě genetických analýz – se ukázalo, že patří nikoli k jednomu, nýbrž ke dvěma či více druhům. Ale došlo i k řadě objevů přírodovědci dosud nespatřených zvířat. Nejčetněji jsou mezi nimi zastoupeny nové a mnohdy velmi bizarní druhy žab, jejichž objevování připomíná děsivé dostihy o to, zda se je podaří popsat dříve než v důsledku nákazy chytridiomykózou nenávratně vyhynou. K většině skutečně „plnokrevných“ objevů došlo v pralesích jihovýchodní Asie a Latinské Ameriky, ale kupříkladu hned tři nové druhy endemických gekonů byly nalezeny poblíž frekventovaných jeskyní Batu, jen asi deset kilometrů od centra Kuala Lumpuru.
Panečku, to je něco, říkal jsem si častokrát během roku, ale když se teď dívám na souhrnný přehled toho nejzajímavějšího, mám pocit, že už i objevování doposud neznámých zvířat se stále těsněji spojuje s aktivismem a s politikou. Narážím tím na jména celé řady nově popsaných druhů.
Drobný plž, který od svých objevitelů dostal vědecké jméno Charopa lafargei, žije podle všeho jenom na jediném vápencovém vrchu v Malajsii. Vzhledem k tomu, že z tohoto kopce kus po kuse ukusuje cementárna firmy Lafarge, je ono lafargei zoufalým výkřikem o pomoc a současně jasnou identifikací subjektu, který bude mít tento druh brzo na svědomí.
Pojmenování jednoho z devatenácti nových druhů kudlanek popsaných ze Střední a Jižní Ameriky druhovým jménem algorei má být naopak holdem někdejšímu viceprezidentovi Spojených států Al Goreovi za jeho boj proti globálnímu oteplování. Podobně jméno nového druhu pavouka Aposphragisma brunomanseri žijícího na Borneu má připomenout aktivistu Bruno Mansera, který v roce 2000 zmizel v malajském státě Sarawak. Nejjasněji a pro mne současně nejpřekvapivěji vyslovili svůj názor autoři popisu tchajwanského šneka Aegista diversifamilia. Ten je stejně jako naši hlemýždi hermafrodit – jak jsme se učívali ve škole, „obojetník“ – a druhové jméno diversifamilia má podle jeho autorů vysloveně podporovat boj za uznání manželství osob stejného pohlaví, a to na Tchajwanu i jinde ve světě.
Co mě však vysloveně potěšilo, je pojmenování užovkovitého hada objeveného v Kambodži druhovým jménem zoosvictoriae na počest zoologických zahrad australského státu Victoria, které sponzorovaly jeho objevitele. Dokonce si už říkám, že tyhle nové trendy v pojmenovávání živočišných druhů přece jen nebudou tak špatné. Kdo ví, třeba příští rok někoho napadne nazvat nově objevené zvíře – dejme tomu – po naší zoo…
Miroslav Bobek
Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...