Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Lumpepark

Miroslav Bobek  |  23. 02. 2015


Stanul jsem před Heinrichsburgem – nebo vlastně před Trpasličím hrádkem, jak je dnes nazýván… Překvapilo mě, že se zachoval v docela dobrém stavu, byť už dávno neslouží svým původním obyvatelům. Těmi byli ptáci, kteří v něm nacházeli dutiny pro hnízdění, potravu i vodu. A právě ptákům byl určen nejen hrádek Heinrichsburg, ale celý rozsáhlý areál nazvaný Lumpepark. V roce 1908 jej v Ústí nad Labem začal budovat tamní velkoobchodník, mecenáš a milovník ptactva Heinrich Lumpe (1859-1936).


Lumpepark, foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha
Lumpepark, foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Přinejmenším za zmínku stojí, že na podobě Lumpeparku, který byl v hrubých rysech dokončen těsně před vypuknutím 1. světové války, se spolu s Heinrichem Lumpem a jeho zahradníky, staviteli, sochaři a architekty podílel i pozdější zakladatel pražské zoo prof. Jiří Janda. Cílem bylo vytvořit co nejlepší prostředí pro volně žijící ptáky, což se bezpochyby podařilo. A třebaže Heinrich Lumpe budoval svůj Lumpepark původně pouze pro opeřence a pro vlastní potěšení, postupně jej začal otevírat i školám a ostatním zájemcům, které vedl k lásce k ptactvu a k jeho ochraně. Díky tomu a také díky dalšímu svému snažení – dosáhl například toho, že Mussolini v některých provinciích Itálie zakázal tradiční lov tažných ptáků – se mu dostalo všeobecného uznání a rovněž přízviska Otec ptactva.

Na místě někdejšího Lumpeparku se od konce 40. let rozkládá Zoo Ústí nad Labem. Heinrichsburg jsem si tam detailně prohlédl minulý týden, když jsem se účastnil výběru jejího nového ředitele. Bylo to shodou okolností v témže týdnu, kdy v Británii probíhal National Nest Box Week (Národní týden ptačích budek), během kterého jsou hromadně vyvěšovány sýkorníky, špačníky, rehkovníky a další ptačí budky. Před trpasličím hrádkem Heinrichsburgem mě napadlo, že žít Heinrich Lumpe v současnosti, jistě bychom měli podobnou akci jako je National Nest Box Week také ve střední Evropě. Ale kdo ví, třeba se jí časem dočkáme – stejně jako alespoň dílčí obnovy Lumpeparku v Ústí nad Labem.


Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...