Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Událost roku v dětské zoo

Miroslav Bobek  |  14. 12. 2015


Ve středu představíme veřejnosti tři lvy indické, které se nám podařilo získat z Gudžarátu. Věřím, že Jamvan, Ginni a Suchi vzbudí výjimečnou pozornost a budou patřit k největším celebritám Zoo Praha. Na čas možná zastíní i její nejslavnější obyvatele – ovšem s jedinou výjimkou. Stejně jako je tomu u goril, slonů nebo třeba surikat, také u lvů bude po chvíli mnoho dětí žadonit, že už by chtěly jít krmit kozičky.


Ovce ouesanská, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Ovce ouesanská, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Je to tak, pro nejmenší znamená naše dětská zoo s domácími zvířaty neuvěřitelně silný magnet, jehož přitažlivé síle nemůže nikdo a nic dlouho vzdorovat. A právě v dětské zoo nyní došlo k podstatné změně, o které nevyhnutelně musím informovat. Populární kamerunské kozy, s nimiž si děti mohly hrát a krmit je granulemi, jsou pryč. Ale klid! Nahradily je ovce ouessantské, které si u dětí zcela jistě získají přinejmenším stejnou oblibu.

Ovce ouessantské mají v kohoutku nanejvýš 50 centimetrů a jde tak o vůbec nejmenší plemeno ovcí na světě. Pocházejí z ostrova Ouessant u břehů Bretaně; u nás však byly dlouho známé jako quessantské, s q na začátku, protože při prvním dovozu tohoto plemene opsal úředník z rozmazaného faxu chybně jeho název. Oproti kamerunským kozám pro nás mají tyto miniovce jednu zásadní výhodu: neumějí šplhat. Bylo sice zajímavé sledovat kozy, které se dokázaly procházet po hřbetu střechy - jenže stejně dobře se pokaždé naučily z dětské zoo utíkat. Proto také došlo ke změně, která je v jistém smyslu (a s nadsázkou) jednou z významných událostí letošního roku.


Řád Mikoly Leontoviče, foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických...

Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...