Africké problémy

Aktuálně

Zoo Praha  |  28. 08. 2014


Kolegyni Lucii trápí komáři a jiný bodavý hmyz a dobrovolně se nabízí za testovací objekt repelentních přípravků. Ani to ji ovšem neodrazuje od informování nás o tématech, která v současné době hýbou Afrikou.

Nové zprávy z džungle. Pokud jste ještě doteď pochybovali o Jocelynových schopnostech řídit, tak už skutečně nemusíte. Drandí si to z Akonolingy do Somaloma o sto šest. Už jsem taky začala, tedy zatím se jen vozím. Nejen, že se do vesnice dostane za 5 minut, oproti 30 minutám pěšmo, ale navíc může různě svážet a dovážet různé pomocníky, nebo členy Ecoclubu. Stavba je ve finální fázi. Včera nám ji přerušil poměrně silný déšť, ale dnes budeme vše dodělávat.

Nedávno jsme diskutovali o různých partnerech ZOO, mám návrh. Nemůžeme s někým začít alespoň testovat přípravky proti komářímu bodnutí? Prosím pěkně. Jako každý rok, komáři tu jsou. Nezmizeli. A další bodavý hmyz koneckonců taky. Ale ani jeden z přípravků, co jsem vyzkoušela, nefunguje, až na jeden, ale ten se používá až po štípnutí. Otestuji, zadarmo. A klidně udělám i reklamu! Nenajde se ani jedna firma, která by vyrobila normální, nepáchnoucí, přírodní přípravek proti kousnutí?

Včera jsem vedla debatu o různých chorobách, je tu veliký problém s předpubertálním sexem. Některé děti koneckonců porodí už ve třinácti. Séropozitivních je tu dost. Málo práce, žádná osvěta. Ale třeba na břišní tyfus používají svařenou kůru, citronovou šťávu a byliny. Zítra se začnu pídit po něčem přirozeném proti komárům.

Nová kolonizace černého kontinentu, to především Čínou, se rozebírá všude. Dokonce pan starosta se o ní zmiňoval. Ještě v letadle jsem otevřela dva časopisy – Le nouvel Afrique a Bloomberg Businessweek.

Mapky hovoří za své. Čínské vlajky kam se podíváš, nebo alespoň pěticípé žluté hvězdy na červeném podkladu. Jeden z bodů, který je společný oběma článkům, je konstatování, že Čína nezadržitelně kolonizuje africký kontinent. Proč je to mu tak ale? Proč to Afrika připouští?

Čínská strategie má údajně tři pilíře, píše Bloomberg. Čínská republika z Afriky odebírá ropu, což je jeden, ne však jediný důvod. Protože sem čínská strana investuje do cest, do nemocnic a do škol, Afrika jí otevírá zeširoka náruč. Infrastruktura je poměrně nosná. Kdo cestoval v Africe, ví. Čínská taktika spočívá také na idei odrazit se od Afriky a stát se tak obchodním partnerem na globální úrovni. Zatímco Evropa stáčí pozornost na Východ, Amerika to zkouší na Blízkém Východě, kde to zatím vede pouze k sérii válečných konfliktů, Čína se orientuje na politiku “going out“ a orientuje se na Afriku. Třetím pilířem totiž je zacílení se na střední vysoce konzumní sociální vrstvu, která Africe roste.

Západní země prostě nebudou moci konkurovat čínskému gigantovi, který má navíc bezkonkurenční ceny. Jedinou schůdnou cestou je investice do vzdělání na africkém kontinentu. Afrika by měla dosáhnout během pár let celkového počtu obyvatel kolem 3 miliard, v této oblasti tedy je ještě co dohánět. Stejně tak jako otázka energií je zásadní. Francouzi propásli šanci, zaměřili se hlavně na železnice, a silnice opomněli. Navíc si komplikují situaci v rámci nesmyslných násilných zásahů do konfliktů, které ještě více komplikují. Africký kontinent je už moc nerespektuje. Ovšem jazykově je to pro ně pořád neschůdnější cesta, jak se dostat do Evropy.


Lucie Vejmelková

Koordinátorka in situ projektů Zoo Praha, Lucie Vejmelková, je právě v Kamerunu, kde zajišťuje hladký průběh aktivit pražské zoo, například jízd Toulavého autobusu, činnosti ekocentra a stavby chovného zařízení pro řekomyši. Pravidelně odtud píše zprávy, kterými nás informuje o všem, co se děje. A právě tyto zprávy sdílíme i s Vámi.