Více o činnosti Ecoklubu

Aktuálně

Zoo Praha  |  04. 09. 2014


Při zakládání Ecoclubu jsme si dali za cíl motivovat mladé lidi k ochraně přírody. Africká mentalita je trochu jiná než naše, proto je práce s Afričany v některých případech komplikovaná. Ovšem i přes občasné střety zájmů (když si má Kamerunec vybrat mezi prací na poli a schůzkou Ecoclubu, jde na pole) je obdivuhodný jejich zápal a nadšení.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Náš Ecoclub funguje. Byl založen před rokem. Práce s mladými lidmi není jednoduchá nikdy, zvláště tady ne. Mladí sní více či méně o odchodu do města, tady je aktivity málo. Času je spousta.

Cílem Eco clubu je pracovat s mladými lidmi na projektech, které by je měli dostatečně vzdělávat ohledně ochrany životního prostředí. Vlastním problémem je ale třeba už jen se sejít, zvláště v období prázdnin. Většina lidí dělá ráno na poli. Přestože je schůzka domluvená na desátou, začali jsme až v jednu. Někdo musel pracovat, jiní byli požádáni, aby posekali louku, jelikož se dostaví za dva dny prefekt tohoto regionu. Ale informovat, že se začátek posouvá, nikoho nenapadne.

Stejně jako komunikace se musí znovu nastavit. Místní děti jsou víceméně zvyklé na školní postupy poměrně zastaralé, tedy učitel řekne, napíše, děti opíší, zopakují a jde se dál. To v praxi znamená, že je nesmírně těžké z nich vydolovat názor nebo návrh. Navíc jsou vůči bílým prostě ze začátku nesmělí.

Budeme muset tedy hledat jiné metodické postupy a postupně je začít učit se vyjadřovat k tématům. Dělat si vlastní názor. Nemají ale moc srovnání. Komunikace s okolním světem je z televizního přenosu poněkud zkreslená; nepřestanou mě udivovat některé představy o západoevropské realitě.  Situaci neusnadňuje ani jazyková stránka. Většina místních mluví mezi sebou nářečím, k francouzštině mají vlažný vztah, slovní zásoba podle toho také tak vypadá.

Přesto všechno jsou to nadšenci a mají plno nápadů. Nedávno se rozhodli, že vyčistí studny v okolních vesnicích. V plánu mají také sázení stromů a budou se podílet na chovu řekomyší. Je třeba jim ale neustále ukazovat cestu a motivovat je. Naprosto bezkonkurenční a nadnárodní aktivitou je sport. Náš kulturní týden, který organizujeme, bude fungovat formou fotbalového šampionátu. Nemusíte je ani moc tlačit, stadion připraví sami. Dresy už se ostatně také suší. Doufám jen, že s postupem času budou stejně nadšeně nebo alespoň obdobně připravovat exkurze do rezervace za pozorováním divokých zvířat. Exkurze třeba pro městské děti, které by chtěly vidět zvířata v přírodě. V současné době vozíme děti z pralesa do města, aby se na zvířata, která jim žijí za domem, mohly podívat v zoologické zahradě. My to v plánu pro ně máme, teď jen jim ukázat cestu.

Lucie Vejmelková

Foto: Daniel Berti


Koordinátorka in situ projektů Zoo Praha, Lucie Vejmelková, je právě v Kamerunu, kde zajišťuje hladký průběh aktivit pražské zoo, například jízd Toulavého autobusu, činnosti ekocentra a stavby chovného zařízení pro řekomyši. Pravidelně odtud píše zprávy, kterými nás informuje o všem, co se děje. A právě tyto zprávy sdílíme i s Vámi.