Dobré zprávy z Kamerunu

Aktuálně

Zoo Praha  |  24. 02. 2017


Od roku 2013 existuje v obci Somalomo Ekoklub, jehož členové se věnují různým environmentálně-vzdělávacím aktivitám. Jedna z činností je například výsadba stromů Moringa, které jsou alternativním zdrojem příjmu pro místní obyvatele. Za účelem ochrany biodiverzity rezervace Dja byl také založen chov řekomyší jako alternativní zdroji potravy namísto bushmeat.

Řekomyši se rozmnožují v lidské péči, foto: Lucie Vejmelková, Zoo Praha Řekomyši se rozmnožují v lidské péči, foto: Lucie Vejmelková, Zoo Praha

Veškerá setba Moringa se řídí obdobím sucha a dešťů, je tedy nutné dobré načasování. V období dešťů mají sazenice čas si udělat dostatečné zásoby vody a povyrůst natolik, aby se jim podařilo přečkat následující období sucha do dalších dešťů. Malinké sazenice, které se sotva vešly do dlaně a nedosahovaly ani první úrovně ohrádky, mají dnes padesát centimetrů na výšku.

Řekomyši taktéž prospívají, každý rok dochází k páření. Od zahájení chovu v srpnu 2014 se z našeho vrchního chovatele stal odborník. Stejně tak mají i členové Ekoklubu přesnou představu, kolik potravy řekomyši denně konzumují, co mají rády a co ne. Znamená to, že i několik šestnácti a sedmnácti letých se od našeho vrchního chovatele učí, což je nejen velkým zadostiučiněním, ale také velkou motivací. A té je potřeba především.

Koordinátorka in situ projektů Zoo Praha, Martina Matysová, se právě vrátila z Kamerunu, kde zajišťovala hladký průběh aktivit pražské zoo, například jízd Toulavého autobusu, činnosti Ekoklubu a chovného zařízení pro řekomyši. Pravidelně je v kontaktu s místními partnery a zajišťuje tak na dálku dohled z administrativní i lidské stránky.

Maniok je jednou z plodin, které řekomyši konzumují, foto: Lucie Vejmelková, Zoo Praha