Opožděná zpráva o Vánocích

Aktuálně

Miroslav Bobek  |  29. 01. 2014


Je konec ledna a v kamerunském Somalomo si prohlížíme fotografie, které pro nás během Vánoc pořídili strážci biosférické rezervace Dja. Zatímco jsme si doma užívali klidu u rozsvícených vánočních stromků, v Dja během týdenní operace hořely tábory pytláků a zabavoval se bushmeat.

První svátek vánoční. Strážce biosférické rezervace Dja Kingue Onnana se spolu s maskovaným vojákem kamerunské armády nechal kolegy vyfotografovat u hořící základny pytláků. První svátek vánoční. Strážce biosférické rezervace Dja Kingue Onnana se spolu s maskovaným vojákem kamerunské armády nechal kolegy vyfotografovat u hořící základny pytláků.

Bushmeat - neboli „maso z lesa“ či „z buše“ - je jednak obvyklou a oblíbenou součástí jídelníčku místních obyvatel, jednak obchodním artiklem. Povolen je lov běžných druhů zvířat, a to pouze pro osobní spotřebu, nikoli již další prodej, o pobíjení ohrožených druhů zvířat vůbec nemluvě. Například za zabití gorily hrozí pokuta 3 až 5 milionů středoafrických franků (přibližně 120 až 200 tisíc korun) a 5 až 7 let vězení.

Strážci rezervace, které ze Zoo Praha již řadu let podporujeme vybavením a technikou, vedou s pytláky nerovný boj. Biosférickou rezervaci a její nárazníkovou zónu o celkové rozloze 800 tisíc hektarů jich chrání pětasedmdesát; na jednoho tak připadá plocha necelých 11 tisíc hektarů (na ni by se pražská zoo vešla téměř dvěstěkrát). Snahu v rezervaci lovit má přitom bezpočet pytláků a pytláckých gangů.

Kromě hlídek v pralese a na cestách tak strážci čas od času podniknou společně s vojáky kamerunské armády rozsáhlejší protipytláckou operaci. Loni od 22. do 29. prosince tak dvacet strážců a deset vojáků rozdělených do čtyř skupin hlídkovalo u cest, ale především postupovalo do pralesa. Postupně vyhledávali tábory pytláků a likvidovali je. V některých případech se jim podařilo zajistit zbraně i velké množství nelegálního bushmeatu a pytláky zatknout.

Nad fotografiemi se tají dech. Uprostřed pralesa hořící chýše a přístřešky. Maskovaní armádní průzkumníci se samopaly. Zabavená oka, mačety i pušky, mnohdy podomácku vyrobené. Mrtvé chocholatky, luskouni, promyky. Hlava mandrila se zdánlivě ještě živoucíma očima a kolem rozházené jeho končetiny. A pytláci, někdy pokorní a jindy vzdorní.

Zadržení pytláci ve svém táboře. V popředí uříznutá hlava a končetiny čerstvě uloveného mandrila...

V Dja se vede zvláštní válka, kde proti sobě stojí hrstka nedostatečně vybavených a organizovaných strážců proti pytlákům, kteří decimují zdejší faunu. Válka, v níž všichni prohrávají. Strážci nejsou schopni rezervaci dostatečně efektivně ochránit, a zejména velká zvířata jsou vysoce ohrožena. Pytláci – ačkoli riziko, že budou zatčeni a odsouzeni, je poměrně nízké – vydělávají na ulovených zvířatech jen velice málo. Kupříkladu gorilu prodávají bantuští pytláci překupníkům přibližně za 50 000 franků (asi 2000 korun). Přitom čím dál od Dja, tím je cena bushmeatu vyšší; v metropoli Yaoundé minimálně dvojnásobná…

Prohlížíme fotografie, na kterých pro nás strážci zachytili jednu epizodu té zvláštní, světu utajené války – a je nám smutno.

Psáno pro iDnes a MF Dnes 

Další exkluzivní reportáž ředitele pražské zoo Miroslava Bobka z afrického Kamerunu vyjde v příštím čtvrtečním vydání MF Dnes, 6. února 2014.