Bohatství pralesa

Tropické deštné lesy se vyznačují vysokou mírou biodiverzity, tedy vysokou mírou druhové pestrosti. V tomto směru se jedná o nejbohatší prostředí na naší planetě.
Foto: Khalil Baalbaki
Podle vědeckých odhadů se zde vyskytuje 40-75% všech biologických druhů. Mnoho rostlin a živočichů afrického deštného lesa navíc nenajdeme nikde jinde na Zemi. Tyto endemické druhy jsou nepostradatelnými členy unikátních ekosystémů, které jsou založené na složitých mezidruhových interakcích.
Pěstování lesa
Vysoká míra vlhkosti, teplé klima a celoroční dostatek slunečního svitu vytváří ideální podmínky pro růst mnoha druhů rostlin, které obyvatelům lesa poskytují dostatek potravy, životního prostoru a úkrytů. Pilíři ekosystému jsou vysoké stromy. Na jejich existenci je závislá celá řada malých i velkých živočichů. Mnozí z nich se „na oplátku“ starají o jejich pěstování: 70–90 % dřevin v tropických lesích šíří zvířata, termiti (spolu s houbami a bakteriemi) umožňují koloběh živin a obohacují chudou půdu, ze které stromy vyrůstají.
Foto: David Rauch
Patrovitost tropického deštného lesa
V různých výškách od země je v lesích odlišná skladba vegetace, a tak v nich můžeme rozlišit takzvaná patra (například stromové nebo keřové patro). V tropickém deštném lese je těchto pater více a jsou na ně vázána celá společenstva živočichů. Nejen ptáci, ale i mnozí savci, plazi a dokonce obojživelníci zde tráví většinu času vysoko ve větvích stromů a do nižších pater slézají jen zřídka. Liány fungují jako vysuté mosty, které umožňují živočichům pohyb z jednoho stromu na druhý, aniž by museli slézt na zem a opustit stromové patro.
Foto: Khalil Baalbaki
Přítomnost termitů v pralese prozradí především množství jejich hnízd různých tvarů. Spolu s dalšími bezobratlými zde rozkládají odumřelé části rostlin a staré dřevo a při tom produkují živiny obohacující neúrodnou červenou půdu, ze které pak mohou vyrůstat i obrovské stromy.
Mýtiny
Lesní mýtiny, zvané ve střední Africe bai, vznikají na místech, kde se stromům dlouhodobě nedaří, ať už kvůli skalnatému podloží, půdou prosycenou solemi, nebo naopak příliš podmáčenou. Proto jsou také mýtiny často vyhledávány lesními zvířaty, kteří si zde doplňují minerály, koupou se v bahně nebo požírají rostliny, které v lese nerostou.
Foto: Jocelyn Aubery Ewane
Související příspěvky
Fauna v kamerunské rezervaci Dja
Česká stopa v Kamerunu (sloupek ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka z 30. dubna 2022)
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní