Jak gorily tráví čas

Obyvatelé pavilonu


Na záběrech pořízených ještě ve starém pavilonu goril (nyní Centrum Méfou) si můžete prohlédnout různé projevy chování našich goril. (Pro správné přehrání videí je nutné potvrdit všechny volby GDPR na horní liště).

V přírodě si gorily stavějí každý den nová hnízda z větví a listí, v nichž přespávají. Budují si je na zemi nebo nízko na stromech či padlých kmenech. Podle jejich počtu a stáří je možné nepřímo odhadovat velikost populací. V zoo je materiálem, který gorily dostávají pro stavbu hnízd, dřevitka. Už v útlém věku si z ní Ajabu staví pohodlné lůžko.

 

Gorily se dorozumívají širokou škálou zvuků, postojů a bohatou mimikou. Jejich hlasový rejstřík obsahuje 20 – 25 různých zvuků. Jedním z nich je například mručení během krmení, které signalizuje spokojenost. Legendární výzkumnici goril horských, Dian Fossey, se podařilo „infiltrovat“ do gorilí tlupy právě napodobováním těchto zvuků a jejich způsobu stravování.

 


Typickým projevem goril je bubnování do hrudi. Nemusí jít nutně o hrozbu, ale třeba jen o vyjádření sebevědomí. Samci takto imponují samicích nebo dávají najevo svou mohutnost před cizími samci. Také samice a mláďata si buší pěstmi o hruď. V ohrožení však samci mohou zaútočit. Výpady doprovází mnohdy házení větvemi a výhrůžný řev, který ještě zesilují rezonanční vzdušné vaky v hrudní dutině.

 

Všichni lidoopi jsou vysoce inteligentní a umějí používat nástroje. U goril však bylo jejich používání v přírodě zdokumentováno poměrně nedávno, například rozbíjení ořechů kameny nebo zjišťování hloubky vody klackem. V lidské péči si nicméně práci s nástroji osvojí rychle, a tak dokáží dovedně vyřešit hlavolamy, kupříkladu když je třeba dostat pamlsek z několikapatrového boxu pomocí klacíku.

 

Mohutní stříbrohřbetí samci goril mohou působit hrozivě. Ostatně jejich úkolem je chránit svou rodinu před nebezpečím. Vůči svým potomkům jsou však velmi něžní a trpěliví a také si s nimi hrají. Podívejte se na dovádění Richardových synů Ajabua, Kiburiho a Nurua se svým otcem.

 

Další videa naší gorilí rodiny naleznete na našich Youtube kanálech
- Zoo Praha
- Krátce ze zoo

nebo na facebookové stránce Pomáháme gorilám