Jinan dvoulaločný
(Ginkgo biloba)
Původ a rozšíření:
Jihovýchodní Čína, provincie Che Kiang; v oblasti dálného východu (Japonsko, Čína, Korea) však od pradávna pěstován jako kultovní rostlina. V Čechách byl poprvé vysazen kolem roku 1809 v Hluboši.
Popis:
Statný dvoudomý strom, dorůstající výšky 30-40 m. Koruna v mládí bývá často nepravidelná, „nohatá“, později pravidelná, kuželovitá až široce rozkladitá. Tvar koruny velmi variabilní. Borka šedá, u starších stromů silně zbrázděná tmavými brázdami. Pupeny hnědavé, šupinaté, shloučené na silných až 4 cm dlouhých brachyblastech (zkrácená boční větévka). Listy opadavé, střídavé, často ve shlucích po 3-5. Široce klínovité, většinou dvoulaločné s výraznou vějířovitou žilnatinou. Květy vyrůstají na brachyblastech, samčí tyčinky v jehnědovitých útvarech, samičí na dlouhé tenké stopce. Stromy začínají kvést a plodit až ve 20-50ti letech.
Semena – botanicky se jedná o nahosemennou rostlinu. Semena zelená s naoranžovělým nádechem – připomínají peckovici, asi 2-3 cm velká, kulatá. Měkký obal způsobuje mnoho nepořádku a velmi nevábně zapáchá. Tvrdá část je však po upražení využívána v čínské a japonské kuchyni.
Podzimní zbarvení:
Dokonalé zářivě zlatožluté
Zajímavost:
Bývá nazýván živoucí fosílií, ve stejné podobě jako dnes je doložen na zkamenělinách starých bezmála 200 milionů let. Areál tehdejšího rozšíření jinanu dvoulaločného zahrnoval celou severní polokouli, tedy i Evropu. Botanicky je řazen k nahosemenným rostlinám, vývojově má tedy blíže k jehličnanům, než k listnáčům. Do Evropy byly první jinany dovezeny někdy mezi lety 1727-30. Existuje velké množství vyšlechtěných kultivarů. Jednu ze zajímavých forem Ginkgo biloba ´Praga´ můžete spatřit v Botanické zahradě v Praze Na Slupi. List využíván v tradiční i západní medicíně, droga podporuje paměť a prokrvení.
Pěstování:
Preferuje hluboké, středně vlhké půdy (ve své domovině roste roztroušeně v listnatých lesích), ale snáší v podstatě jakékoli podmínky. Je vhodný i do městského prostředí - odolný vůči zasolení a vzdušnému znečištění, poměrně dobře snáší vyšší teploty. Jedná se však o dosti velký strom (nevhodný do úzkých ulic). Často bývá pěstován v parcích a zámeckých zahradách.
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní