Tis červený

(Taxus baccata)
Původ a rozšíření:
Celá Evropa, severní Afrika, Malá Asie až po Kavkaz a Sýrii. V České republice se jedná o druh původní, z volné přírody však již skoro zmizel. Zákonem chráněný.
Popis:
Nevysoký stálezelený jehličnatý strom, dorůstá do výšky 8-12 (20)m. Má průběžný kmen a široce větvenou, kuželovitou korunu. Borka červenohnědá, odlupuje se ve velkých plátech, podobně jako u platanu.
Jehlice - ploché, špičaté, poměrně měkké. Na svislých výhonech uspořádané spirálovitě, na ostatních větvích vyrůstají dvouřadě rozčísnuté do stran. Temně zelené, lesklé na líci, z rubu téměř žlutozelené. Tis je dvoudomý = samčí a samičí rostliny jsou oddělené. Samčí květy jsou drobné, kulovité žlutozelené šištice, vyrůstající v paždích jehlic. Samičí květy nevýrazné, plodem je černé semeno obalené výrazně červeným dužnatým váčkem.
Zajímavost:
Celá rostlina, vyjma červeného dužnatého váčku, je silně jedovatá. Dřevo je těžké, velmi pevné a pružné. Používalo se k výrobě luků, pravděpodobně od nepaměti – pravěký muž Ötzi, nalezený v Alpském ledovci, byl vybaven tisovým lukem. Nález je datován do počátku doby bronzové, tj. asi před 5 300 lety. Žádané tisové dřevo bývalo z Evropy vyváženo – v 17. století zejména do Anglie, vývoz po řece Visle je však doložen již koncem 13. století.
Velké obliby se mu dostalo i v období rokoka, kdy z něj byl vyráběn nábytek. Jeho intenzivní využívání způsobilo, že dnes jsou volně rostoucí tisy poměrně vzácné.
Pěstování:
Nejlépe roste na hlinitopísčitých, dobře provzdušněných a propustných půdách, dostatečně vlhkých. Dává přednost půdám vápenatým. Výborně snáší zastínění (i trvalé), ale roste i na slunci. Jako jeden z mála jehličnanů zmlazuje ze starého dřeva – dobře se hodí k tvarování, do živých plotů. Pěstuje se celá řada kultivarů.
tis červený ´Fastigiata´
(Taxus baccata ´Fastigiata´)
Původ a rozšíření:
Kultivar. Nalezen kolem roku 1780 v Irsku
Popis:
Tvarový kultivar původního druhu. Sloupovitý, všechny větve směřují strnule vzhůru, jehlice uspořádány vřetenovitě. Dorůstá výšky kolem 3-7 m, šířky 1-2 m. Jedná se o samičí rostliny, ojediněle se na některých větvičkách však mohou vyskytnout i samčí květy.
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní