Podpora ochrany a výzkumu gaviálů

Gaviál indický

Zoo Praha  |  13. 10. 2021


Zoo Praha dlouhodobě spolupracuje s Madras Crocodile Bank Trust, institucí zaměřenou na chov krokodýlů a ekologické vzdělávání veřejnosti. Společně s touto institucí a dalšími subjekty podporuje aktivity mezinárodní organizace Gharial Conservation Alliance (GCA) – sdružení ochranářů a vědců, kteří vedou projekt na ochranu gaviálů (Gharial Ecology Project).

Zejména materiálně podporujeme celé spektrum činností v oblasti Čambalu, od koordinace projektu a monitorovacích prací až po rozšiřování osvětových a vzdělávacích programů směrem k místním komunitám, školám a orgánům místní samosprávy, včetně složek ochrany přírody.

Důležitou součástí výzkumu gaviálů je radiotelemetrie – sledování jejich pohybu pomocí vysílaček. Foto: Miroslav Bobek

Telemetrické sledování označených gaviálů na Čambalu. Foto: Miroslav Bobek

Zoologický výzkum

Zoo Praha dlouhodobě spolufinancuje terénní výzkum gaviálů, který probíhá pod supervizí světového experta přes gaviály, Dr. Jeffrey W. Langa. Stěžejní součástí projektu je telemetrický výzkum za použití vysílaček připevněných na gaviálech, který přináší důležité a mnohdy dosud neznámé informace o jejich životě a rozmnožování. Výsledky výzkumu jsou velice podstatné z hlediska ochrany gaviálů i jejich případných reintrodukcí. Ukázalo se totiž, že délka toku, kterou využívají, je značná. Pro život potřebují úseky řek až několik set kilometrů dlouhé, nenarušené přehradami, hrázemi, odčerpáváním vody pro závlahové systémy, kanály, intenzivní říční plavbou atd., kterými migrují na velké vzdálenosti v závislosti na ročním období. Zásadní je přítomnost nerušených pláží, kde mohou hromadně klást vejce, a dostatečná variabilita říčního koryta – od mělčin, kde se mohou slunit, po hluboké vody, v nichž loví ryby. Místa se strmějšími břehy jsou také vhodná po gaviálí jesle, kde dospělci střeží čerstvě vylíhlá mláďata.

V letech 2017 až 2020 byl každoročně sledován úsek řeky Čambal o délce 425 km, kde se vyskytuje zhruba 80 % celkové populace gaviálů. V roce 2021 se i přes komplikace související s pandemií nemoci covid‑19 podařilo v omezenější míře zachovat kontinuitu sledování populace gaviálů a realizovat vzdělávací programy zaměřené na místní komunity. V roce 2022 se monitoring obnovil v plném rozsahu s kontinuálním telemetrickým sledováním 31 gaviálů. Při posledním monitoringu v roce 2024 byla velikost populace odhadnuta na 1 734 jedinců včetně mláďat a bylo identifikováno 436 hnízd.

Podpora ze Zoo Praha také umožnila realizaci výzkumu specifických zvuků, které dospělí gaviálí samci pod vodou v období rozmnožování vyluzují a při jejichž vzniku se zřejmě uplatňuje chrupavčitý výrůstek na nose, zvaný ghara.

Umístění vysílačky a barevných identifikačních štítků na ocasu gaviála. Foto: Gharial Ecology Project

Značení gaviála vysílačem. Foto: Gharial Ecology Project

Osvěta a ochrana

Zoo Praha podporuje místní spolupracovníky, kteří pořádají množství osvětových ekologických programů zaměřených na místní komunity, školy a orgány a to jak finančně, tak tvorbou naučných materiálů. Pro místní děti jsme připravili například omalovánky, podpořili jsme vydání vzdělávací příručky pro pracovníky místních složek ochrany přírody. Zajistili jsme také nákup vybavení (např. motorový člun) pro gaviálí hlídky, kterým se podařilo na některých místech eliminovat nelegální sběr vajec.

gharial capacity building

Část prostředků, které poskytujeme, jde na školení pracovníků ochrany přírody. Foto: Gharial Ecology Project

omalovanky gaviali sm

Gaviáli na Čambalu. Omalovánky pro děti v angličtině a hindštině, jejichž vydání jsme podpořili