Většina slonů v lidské péči pochází v Asii z odchytů. Míst, kde slony rozmnožují, je jen poskrovnu. Jednou z výjimek je chovné centrum v Pinnawale na Srí Lance, odkud pochází i několik zvířat v pražském stádě.
V Pinnawale žije přes 80 slonů, o něž se stará na 50 mahutů. Hlavní stádo se může během dne volně pohybovat na ploše několika akrů, kde má k dispozici i napáječky a kaliště. Noc tráví sloni v krytém stání.
Význam pinnawalského chovu dalece přesahuje regionální úroveň. Za 40 let se zde narodilo okolo 70 slůňat a centrum je nejúspěšnějším chovatelem asijských slonů na světě. Přispívá tím k rozšíření záložní populace, která slouží jako cenná pojistka proti vyhynutí druhu.
Centrum bylo založeno v roce 1975 a původně leželo v národním parku. Sloužilo jako útulek pro osiřelá slůňata a zraněné slony, kteří by v přírodě nepřežili. Později se přestěhovalo do vesničky Pinnawala a od 80. let 20. století se věnuje především chovu.
Pinnawalské centrum se podílí také na šíření osvěty. Pomáhá zvyšovat povědomí o problémech, před kterými sloni stojí. Silné zážitky z blízkého setkání pak v návštěvnících umocňují pocit, že chránit slony je důležité.
Se slony v Pinnawale se pracuje tradičními metodami. Všichni mají jména, ale až na výjimky na ně neslyší – mahuti je ovládají jako kompaktní stádo. Pokyny jim udělují hinduou – háčkem na dlouhé násadě – a slovními povely, které používají i chovatelé v pražské zoo.
Při obsluze areálu a roznášení krmení pomáhají někteří ze slonů. Usnadňují hlavně péči o samce v mustu, ke kterým chodí sami, zatímco mahut vše sleduje z povzdálí. Lidem totiž mohou být samci v mustu nebezpeční, ke sloní samici si však nic nedovolí.
Pinnawalští sloni se chodí v doprovodu mahutů dvakrát denně vykoupat k půl kilometru vzdálené řece. Přesun stáda přes vesnici i následné dovádění mláďat ve vodě představují hlavní podívanou, která sem přivádí turisty a s nimi prostředky pro provoz centra.