2003 - Stavební plány
![Stavby a expozice](/cacheimg/6e/6e492dbb65b7fac6e57cf1fcc8ff2958.jpg)
Vážení přátelé pražské zoo,rok po povodních se naše zoo nalézá v naprosto ojedinělé situaci. Snad žádné podobné zařízení nebylo vystaveno takové pracovní zátěži co se týče přípravy a realizace nových staveb. Do tohoto neuvěřitelného projekčního a stavařského zápřahu je zapojeno mnoho schopných a nadšených lidí nejrůznějších profesí – zoologů, ošetřovatelů, architektů, techniků, zahradníků, výtvarníků, osvětářů ..., zaměstnanců i externistů. Už jen např. dokončením tak náročného projektu, jakým je Pavilon indonéské džungle, by za normálních okolností žila celá zoo jako stavbou desetiletí, a měla by oprávněný pocit, že na nic jiného už jí nezbývá čas ani síla. My však díky povodni musíme souběžně stavět několik pavilonů dalších a desítky jiných projektů připravovat! Pochopitelně stoupá i zájem veřejnosti o tyto plány, jejich harmonogram, o nová zvířata v nich. Proto jsem si Vám dovolil naše současné projekční a stavební aktivity popsat ve stručném přehledu. Tento přehled berte prosím jako pracovní plán, do kterého může nečekaně vstoupit mnoho okolností, např. technické problémy, délka veřejnoprávního projednání stavby, nedostatek peněz nebo nekorektnost stavebních firem. Tyto problémy jsou naším denním chlebem a každý plán je proto třeba brát s rezervou. Do přehledu zahrnuji i neexpoziční stavby, neboť povodeň nám smetla i velkou část technického, chovatelského, osvětářského nebo zahradnického zázemí, bez kterého nemůže zoo existovat.V současné době probíhají následující stavby:
Rekonstrukce pavilonu goril
Rekonstrukce bude dokončena v září 2003 a do pavilonu se vrátí 2 naše gorilí samice dočasně umístěné ve Dvoře (původem Australanky) a nový, 12-letý chovný samec Richard ze Zoo Paignton v Anglii.
Rekonstrukce pavilonu ptáků
Jde o tzv. Bechyňův pavilon, kdysi pavilon tučňáků, zničený povodní, který zrekonstruujeme na pavilon ptáků podhůří Himálaje, tzv. Sečuán. Pavilon by měl být dokončen v listopadu 2003 a bude to jeden velký společný prostor pro návštěvníky i ptáky, bez voliér nebo jiných hranic mezi lidmi a zvířaty.
Rekonstrukce pavilonu kočkovitých šelem
Jde o objekt na rekonstrukci po povodni velmi náročný, neboť objemný, plný betonu a železa, se zastaralou expoziční koncepcí. Část pavilonu jen opravíme, části se budeme snažit vtisknout novou tvář, zejména uvnitř, v návštěvnické části pavilonu. Šelmy se začnou do zoo vracet v průběhu září, k vidění začnou být ve vnějších částech pavilonu v říjnu, na vstup do pavilonu si ale budete muset počkat až do jara příštího roku. Lvy africké tam nahradí lvi indičtí, dále tam budou tygři sumaterští a levharti mandžuští, ti však jen dočasně, neboť jim plánujeme novou expozici v horní části zoo vedle tygrů sibiřských. Místo levhartů mandžuských pak přijdou do tohoto pavilonu menší kočky, např. levharti obláčkoví, kterým zvětšíme linii voliér po levé straně pavilonu. Pavilon šelem bude při rekonstrukci doplněn velkými terárii.
Pavilon indonéské džungle
Jde o největší stavbu v dějinách českých zoo, zároveň jednu z nejodvážnějších. V jednom pavilonu, opticky v jednom společně sdíleném prostoru bez klecí a voliér se pokusíme chovat orangutany, gibony, makaky, hulmany, varany komodské a další úžasné druhy ptáků, plazů, ryb, motýlů nebo v noci aktivujících savců. Někteří budou moci běhat i kolem vás. Do konce roku by měla být hotova stavba, pak přijdou rostliny, zvířata, zkušební provoz ... Otevřen pro veřejnost by měl být pavilon před prázdninami 2004.
Afrika zblízka
Jde o rekonstrukci 50 let starého Pavilonu malých savců, který nám doslova spadl na hlavu a rekonstrukci si sám vynutil. Starý objekt jsme zcela vykuchali a dali mu novou náplň. Půjde o zajímavý vhled do života zvířat, která není možné ani v jejich africké domovině prakticky zahlédnout, neboť žijí třeba pod zemí, na odlehlých pouštních místech, vysoko v korunách stromů nebo aktivují v hluboké noci. Interiéry dělají špičkoví výtvarníci a máte se na co těšit. Venkovní prostor se postupně proměňuje rukama sochaře J.Urbánka v originální, zcela autentické menhirové pole plné obrovských kamenů, mezi kterými budou probíhat různí pouštní a polopouštní savci a plazi. Pavilon máme v plánu otevřít pro veřejnost v listopadu 2003.
Stáj k Africkému domu
Stavba je těsně před kolaudací a bude sloužit zazvěření velkých výběhů u Afrického domu. Žirafy ve výběhu tak budou moci celoročně doplnit pštrosi, antilopy a zebry, v počtu 20-30 jedinců. První zvířata se do stájí stěhují na začátku září.
Nová provozní cesta u Vltavy
Jde o velmi důležitou stavbu, která posune expoziční hranici v dolní části zoo až k Vltavě a umožní tak rozšířit expozice vodních ptáků, opic na ostrovech a zejména dětský areál o desítky nových metrů čtverečních. Cesta bude hotova v říjnu 2003.Těsně před zahájením (tzn. že jsou vyprojektovány, schváleny a zrozpočtovány s připravenými financemi na účtu) jsou následující stavby:
Evakuační výběh slonů
Rozhodli jsme se doplnit naši skupinu slonů o nová zvířata. Protože však s novým slonincem lze počítat nejdříve v r.2006, musíme slonům ve starém výběhu zajistit možnost evakuace v případě opakování povodně. Tento výběh jsme umístili do prostoru voliér bažantů nad současný výběh slonic a bude hotov do konce tohoto roku.
Jeřábi
V údolí mezi pavilonem kočkovitých šelem a zimovištěm ptáků vznikne dlouhá návštěvnická lávka s výhledem na několik druhů jeřábů a pelikánů, se kterými má naše zoo dobré chovatelské výsledky a které z jejich současných stanovišť „vyhání“ jiné popovodňové projekty. Vše bude hotovo do konce tohoto roku, na plně zazvěřené expozice se můžete těšit hned od začátku příští sezóny.
Rekonstrukce pavilonu tučňáků
Pavilon je zcela podmáčený, drolí se, teče. Vyžaduje kompletní rekonstrukci, kterou využijeme k zásadní expoziční změně. Uvnitř pavilonu vytvoříme jeskyni, propojíme dva dnes oddělené bazény, venku vytvoříme nový expoziční bazén s pohledem na zvířata pod hladinu. Pořídíme bazénům novou filtrační jednotku. Doufám, že začneme v září, bohužel však máme finanční problémy, rekonstrukce je dražší, než jsme čekali. Uvidíme.
Vodní svět
Povodní fatálně zasažené území od tučňáků až k Bechyňově pavilonu je předmětem projektování zcela nového expozičního celku, kterému říkáme vodní svět. Tato část areálu se postupně promění v panenskou přírodu plnou vodních ploch, ostrůvků, písčitých cestiček, lávek a vyhlídek. Žít tam budou vodní ptáci (plameňáci, pelikáni, vrubozobí ...), opice na ostrovech (chápani, guerézy, lemuři) a nejrůznější na vodu vázaní savci (tapíři, kapybary, hutie, sitatungy, aligátoři...). Areál však bude vznikat postupně – v září 2003 začneme na místě, kde dříve bydleli ve voliéře andulky, budovat první část – expozici plameňáků. Souběžně začne vznikat na rybníku u Bechyňova pavilonu část druhá – pelikáni. Do konce roku budou obě části hotové. Následovat budou ostrovy pro chápany a guerézy. Nejde zde jen o ubikace. Je třeba začít sítěmi, upravit vodní plochy, komunikace, zeleň, návštěvnické cesty. Celkově se v této části zahrady bude pořád něco dít po celou příští sezónu.
Velké voliéry ibisů
Pod skalou naproti pavilonu velkých želv (na místě dnešních lemurů) a za Bechyňovým pavilonem vyrostou do konce tohoto roku 2 velké průchozí voliéry pro ibisy, kolpíky, čápy a další druhy, zejména brodivých ptáků. Návštěvníci budou moci oběma voliérami procházet.
Sanace skály
Nečekali jsme to, ale povodeň i extrémně vlhké klima minulého roku způsobily sesuv skalního masivu oddělujícího horní a dolní část zoo. Museli jsme se pustit do jeho sanace, která by měla být hotova do konce tohoto roku. Zahrada proto není v současné době průchozí ve své zadní části.
Přednáškový sál
Povodeň smetla veškeré osvětářské zázemí zoo. Na místě před restaurací Archa, kde je dnes stánek se suvenýry, vybudujeme nádherný přednáškový sál od špičkového architekta J.Pleskota s kvalitním audiovizuálním vybavením. Budeme moci konečně přednášet, vystavovat, promítat, učit, hrát si... i za zimy nebo deště. Změní se i okolí objektu, např. nebudou v této části oddělovat hlavní vchod do zoo vchod od restaurace schody s pojízdnou plošinou pro invalidy, ale cesta „schůdná“ i pro vozíčkáře. Jsme těsně před získáním stavebního povolení. Dokončen by měl být přednáškový sál do začátku prázdnin 2004.
Expozice kotulů
Na stavbu přednáškového sálu bude ve stejném duchu navazovat expozice kotulů od stejného architekta. Bude na místě dnešních výběhů jeřábů a bude průchozí pro návštěvníky, tozn. že návštěvníci budou moci vstoupit přímo mezi zvířata. Je to velký experiment a pro pražské návštěvníky velká zkouška. Hotovo by mělo být rovněž do začátku prázdnin 2004.
Dětský areál
Po povodni jsme opravili hřiště, brouzdaliště, hlediště, tramvajku a sochy v dětském areálu. V září vybudujeme znovu povodní zničené jeviště divadla ve tvaru lodě. Povodeň nám však v okolí dětského areálu směrem k Vltavě otevřela velký prostor, který jsme se rozhodli dát dětem. Vybudujeme tu postupně nové kontaktní expozice domácích zvířat nejrůznějších kontinentů (kozičky, ovečky, prasátka, lamy...). Dále expozici „Zvířata kolem nás“ s prezentací ježků, mravenců, včel, ryb, motýlů, sov, pěvců a dalších druhů běžně se vyskytujících kolem nás (o to víc je třeba o nich něco znát). A nakonec piknikovou zónu se stříškami a přírodním sezením, kde Vám při svačině budou pod nohama probíhat mary stepní nebo klokánci. Začneme v září domácími zvířaty a vše dokončíme podle času a peněz v průběhu roku 2004.
Občerstvení, WC a zooshop
Na místě povodní zničené restaurace Koliba nemůžeme již vybudovat novou restauraci. Brání nám v tom ochranný záplavový charakter tohoto území podél Vltavy. Nahradíme ji menším občerstvovacím stanovištěm s toaletami a obchůdkem se suvenýry. Chtěli bychom také začít na podzim 2003.Ve stádiu projektování jsou následující naše plány:
Nové parkoviště s novým vstupem do zoo
Na místě nejblíž Vltavě, kde již po povodni nelze nic vybudovat, jsme se rozhodli vyřešit letitý problém zahrady a umístit tam nové parkovací plochy. Jde o plochy kolem stávajícího dolního provozního vjezdu. Zároveň tam vybudujeme jednoduchý sezónní vchod do zoo pro návštěvníky, kteří tak podobně jako u horního parkoviště budou mít od zaparkovaného vozu do zahrady prakticky pár metrů. Ulevíme tak i frontám u pokladen v návštěvnických špičkách.Kdy budeme moci začít stavět, o tom rozhodnou eventuální komplikace při veřejnoprávním projednání stavby, které právě probíhá. My jsme připraveni stavbu zahájit na jaře 2004.
Gepardi
Gepardy máme v plánu přesunout na pahorek mezi pavilon kočkovitých šelem a pavilon goril. Od lidí budou gepardi odděleni pouze suchými příkopy. Vybudovat bychom tuto expozici chtěli příští rok. Gepardy z dnešního místa chceme stěhovat zejména s ohledem na hyeny, kterým chceme dát mnohem větší prostor, než mají dnes.
Levharti
Levharty mandžuské z pavilonu kočkovitých šelem máme v plánu přesunout do nové expozice vedle tygrů sibiřských, a to příští rok. Uvolníme tak v pavilonu šelem místo pro menší kočkovité šelmy, pro které je pavilon vhodnější.
Technické zázemí
Celé naše technické zázemí (dílny, garáže, sklady) se musí přesunout z povodňového pásma v dolní části do horní zoo, konkrétně k současnému hornímu provoznímu vjezdu. Začít stavět bychom měli příští rok.
Rekonstrukce objektu Statek
Jde o desítky let starý objekt, ve kterém je celá zoologická sekce (zoologové, veterináři, ordinace, laboratoř, knihovna, kuchyň pro zvířata, chladicí boxy, sklady krmiv...). Desítky let na tento objekt nikdo pořádně nesáhl. Je v hrozném stavu. Po povodni jsme dlouho přemýšleli, kde vybudovat nové kanceláře za zničené a rozhodli jsme se všechny vměstnat do tohoto starého objektu a přitom ho zrekonstruovat. Rekonstrukci chceme provést příští rok.
Karanténa
Na druhém konci areálu, pod sibiřskými tygry za horní částí zoo vybudujeme provozní chovatelský objekt, bez kterého se v žádném případě neobejdeme. Starou karanténu nám smetla povodeň. Karanténa slouží zejména ke karanténování nově dovezených zvířat, a to i pro jiné české zoo, které toto zařízení nemají. Objekt je důležitý i při případné opakující se povodni – evakuovaná zvířata z dolní části je třeba někam kvalitně umístit. Objekt by měl být hotov do léta 2004.
Chovatelské zázemí
Vedle horního parkoviště bychom chtěli vybudovat objekt, který nám bude sloužit jako nezbytné zázemí pro expoziční chovy. I tento provozní objekt je náhradou za chovatelské zázemí z dolní části zoo zničené povodní. Stavět bychom chtěli příští rok.
Sloninec
Slonům projektujeme nový pavilon a výběh na novém místě ve zcela bezpečné horní části zoo. Naším současným úkolem je předjednat na úřadech umístění pavilonu, abychom předešli pozdějším průtahům při schvalování stavby. Do úvahy připadají stále ještě 2 lokality. Favoritem je však dnešní výběh antilop v horní části zoo. Až budeme mít jasno s lokalitou a dokončíme zadání pro architekty, tj. cca v říjnu, vypíšeme na pavilon architektonickou soutěž. Příští rok zabere projekce a schvalování na úřadech a budou-li peníze, stavět bychom mohli v letech 2005-6.
Hrošinec
Nový hrošinec jsme s ohledem na možnost opakování povodně umístili také na nové místo, hned pod dnešní papoušky, nad výběhem slonic. Objekt projektujeme i pro hrošíky liberijské. I na tento pavilon vypíšeme na podzim 2003 architektonickou soutěž. Další harmonogram je stejný jako u slonince.
Ptačí expozice
Pracujeme na několika nových expozicích ptáků najednou. Jako příklad uvedu průchozí voliéry u bažantů (naproti tučňákům), nové voliéry papoušků (uvažujeme o jejich přesunu na dnes prázdnou cestu od ledních medvědů k horní stanici lanovky, kde bychom mohli dát papouškům mnohem víc prostoru) nebo sov (u sibiřských tygrů). Obecně se snažíme v těchto plánech zvětšovat voliéry, spojovat druhy, popř. dovolit návštěvníkům, aby do expozice vstoupili. O tom, kdy budou tyto expozice vznikat, rozhodnou peníze a náročnost projekce.
Lachtani
Podobně jako tučňáci by se i lachtani měli dočkat rekonstrukce bazénu a zázemí, filtrace vody, a návštěvníci velké tribuny na nejoblíbenější cvičení v naší zoo. Doufám, že na tuto rekonstrukci seženeme příští rok peníze.
Restaurace
Náhradu za povodní zničenou Kolibu chceme vybudovat na ploše vedle nástupu na lávku do Afrického domu (dnes tam jsou malé záložní výběhy vlků hřivnatých a servalů). Restaurace bude v africkém stylu, s dětským hřištěm a velkou vyhlídkouvou terasou. Měla by vyrůst příští rok, pokud na ni seženeme peníze nebo investora.
Nové občerstvovací stánky
Povodeň nám odnesla v dolní části restauraci i všechny občerstvovací stánky. Pokusíme se je nahradit novými – vedle pavilonu šelem a uprostřed areálu vodní svět. Kdy se tak stane, o tom rozhodnou peníze.Držte nám, prosím, palce.
PhDr. Petr Fejk, ředitel Zoo Praha, 27.8.2003
Zoo Praha se intenzivně věnuje ochraně druhů v lidské péči i v místech jejich přirozeného výskytu.
Nenechte si ujít!
Vše o zvířatech
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní