Plány na rok 2005

Stavby a expozice

14. 03. 2005


Rok 2004 byl bezesporu výjimečný po mnoha stránkách včetně budování expozic. Mnohé vyrostly nově, nemálo jich vzniklo rekonstrukcí pavilonů či expozic poškozených povodní nebo prostě zastaralých a nevyhovujících. Celkem jsme v uplynulém roce otevřeli 5 pavilonů (Afrika zblízka, Sečuán, tučňáci, kočkovité šelmy, Indonéská džungle), výchovné centrum a 8 expozic (plameňáci II., pelikáni kadeřaví, jeřábi, kotulové, dvě průchozí voliéry pro ptáky, dvě dvojvoliéry pro dravce) a zahájili jsme rekonstrukci nebo stavbu dalších 8 expozic včetně Vodního světa. Jen jaksi mimochodem jsme po celém areálu zoo nainstalovali na 15 místech automaty s nápoji a jednoduchým občerstvením a otevřeli jsme v pořadí třetí vchod do zoo.

Nadcházející sezona nebude sice tak velkolepá co do počtu či velikosti nových projektů, nicméně i tentokrát je na co se těšit.

Dokončované stavby

V průběhu roku počínaje jarem dokončíme a otevřeme stavby, které jsme zahájili v loňském roce: dětskou kontaktní zoo včetně expozice „Příroda kolem nás“, novou expozici pro levharty mandžuské, úpravu výběhu pro tygry ussurijské, nové expozice pro soby, losy a dikobrazy, soví voliéru, výběh tučňáků, úpravu bývalé expozice kotulů pro lemury kata a zároveň novou expozici pro kotuly a především velkou část projektu Vodní svět a opičí ostrovy včetně expozic pro tapíry a kapybary, antilopy, guerézy, chápany a lemury vari.  Návštěvníkům začne sloužit i nová restaurace proti pavilonu Sečuán.

Nové stavby

V roce 2005 budeme pokračovat v projektu Vodní svět a zahájíme některé nové expozice, bude to však především rok práce na zázemí včetně inženýrských sítí a především plánování dalších velkých staveb, jako je nový pavilon slonů a expozice pro hrochy.

Člunozobci

Naproti dětskému areálu, v místech, kde dříve býval výběh pelikánů bílých, vyroste nová expozice pro člunozobce. Naváže na sousední výběh plameňáků, kteří dostanou rovněž novou ubikaci. Bude to vlastně jeden prosklený vytápěný domek, rozdělený na samostatné části pro oba druhy. Ubikace pro člunozobce bude určena pro expoziční  pár těchto impozantních ptáků (zbývající ptáci budou chováni v zázemí jako záložní a chovní jedinci). K ubikaci bude přiléhat výběh, který bude otevřený a osázený takovým typem rostlin, aby poskytl ptákům co nejpřirozenější prostředí. Najdou tu mokřad, slunné travnaté plochy i zastínění pomocí keřů.

Zimoviště vodních ptáků

Zimoviště bylo silně poškozeno povodní, ale bylo opraveno v původním rozsahu. Protože návštěvnická cesta vede kolem venkovních voliér a protože přibývá atraktivních druhů, které zde tráví zimu, pustíme se do úpravy voliér tak, aby byly prostornější a umožnily vhodnou výsadbu i zařízení pro převážně vodní a bažinné druhy, které zde chováme. Místo poměrně uniformní řady zhruba stejně velkých voliér vznikne soustava prostornějších expozic.

Pavilon kočkovitých šelem

Interiér pavilonu byl po povodni zrekonstruován a doplněn novými terárii a velkým akvateráriem. Nyní přicházejí na řadu uzavřené klece na východní straně pavilonu. Hned na jaře se odtud odstěhují do nové expozice levharti mandžuští, a tak budeme moci nevzhledné a poměrně zchátralé klece odstranit a nahradit novými venkovními výběhy pro menší druhy kočkovitých šelem. Budou o různé ploše a výšce podle nároků plánovaného druhu. Vzhledem k tomu, že kočky dobře šplhají a skáčí, budou všechny expozice mít pletivový strop a stěny skryté v zeleni a mezi zvířaty a návštěvníky bude většinou sklo.

Velká voliéra dravců

Mohutná voliéra pro dravé ptáky byla postavena jako náhrada za původní zřícenou Jandovu voliéru na začátku 70. let minulého století. Ačkoliv to byla ve své době stavba jedinečná a vydržela bez větších oprav více než 30 let, nyní nastal čas pro důkladnou opravu včetně nátěrů a výměny části silného pletiva za slabší, méně nápadné.

Papoušci

Řada voliér pro malé papoušky i další exotické ptáky (takzvaná lineárka) patří k historickému koloritu pražské zoo. Soustava dvojvoliér vznikla ve 30 letech, záhy po otevření zoo, a sloužila úspěšně až dodnes. Chovatelé zde zaznamenali mnoho význačných úspěchů včetně odchovů několika druhů loriů v posledních letech. Technický stav těchto expozic však vyžaduje důkladnou rekonstrukci. Přesná podoba jejího rozsahu vznikne až během tohoto jara, nicméně je pravděpodobné, že se ptáci přestěhují na stejně slunné a chráněné místo s podobným mikroklimatem, a to do míst bývalé stezky pro malé šelmy, která vede od medvědů ledních směrem k horní stanici lanovky. Zbývající voliéry budou přebudovány pro jiný typ živočichů, například malé savce.

Hyeny

Pražská zoo patří k nemnoha úspěšným chovatelům hyen čabrakových. Jejich výběhy se v posledních letech ukazují jako nedostatečné a také typ oplocení již nevyhovuje celkovému expozičnímu rázu zahrady. Proto bude jejich prostor zvětšen a kovové mříže nahradí příkopy. V sousedství pak bude prostor na další expozici, tentokrát zde počítáme s půvabnými africkými kočkami servaly.

Bažantnice

Soustava voliér takzvané bažantnice (i když zde nejsou chováni jen bažanti) patří k expozicím, jejichž čas již minul. Třebaže se v minulosti řadily k předním chovatelským zařízením, podepsal se na nich zub času a později i povodeň. S některými voliérami dokonce voda hnula a bylo zapotřebí se pomocí jeřábu usazovat zpět, aby mohly ještě nějaký čas sloužit. Takový stav je ovšem delší dobu neudržitelný. Když se tedy ujasnilo, že musí nastat celkem důkladný zásah do celé soustavy expozic, bylo také zřejmé, že nemůžeme dost dobře jen postavit jakousi kopii, ale pojmout toto území jako celek.

V první etapě přestavby, kterou chceme dokončit v tomto roce, vzniknou celoročně expoziční prostorné voliéry pro teplomilné druhy ptáků, které budou mít vyhřívanou část. Jedná se o řadu voliér, kde dnes najdete například tetřevy. Budou navazovat na existující, nedávno opravené zázemí.

Kotulové

Po loňských neblahých zkušenostech se skupinou kotulů veverovitých jsme se rozhodli pro změnu: jejich nová expozice nebude kontaktní. Z toho vyplývají i menší nároky na prostor, který budou výběh a ubikace potřebovat. Celá expozice bude přiléhat k obvodové zdi výběhu goril – z pohledu návštěvníka, který přichází od pavilonu želv, vlevo od cesty.

Lachtani

V roce 2005 zhotovíme projekt a zahájíme přípravné práce pro rekonstrukci výběhu a bazénu lachtanů. Obojí bude rozšířeno a navíc vznikne prostorná tribuna pro návštěvníky, kteří se přijdou podívat na cvičení s lachtany. Potřebný prostor získáme demolicí trafostanice, která bude přemístěna mimo záplavové území. Souš i vodní plocha pro lachtany naváží architektonicky na již dokončovanou expozici tučňáků, která s nimi přímo sousedí. Vznikne tak přírodněji pojatý prostor, který bude lépe vypovídat o životě zvířat a bude nepochybně zajímavější i pro návštěvníky. Současný podchod s okny vedoucími pod hladinu sice zanikne, ale o pohled na plaveckou dovednost lachtanů určitě nepřijdete. Podobně jako u tučňáků (jen ve větším měřítku) povede cesta kolem části bazénu tak, aby bylo možné pozorovat zvířata pod vodou.

Provozní stavby

V roce 2005 nás čeká mnoho práce, která je náročná a bez níž by zoo nemohla zdárně fungovat, jejíž výsledky však nejsou a nebudou na první pohled patrné. Patří k nim mimo jiné opravy komunikací, rekonstrukce inženýrských sítí včetně napájení jižní části areálu zoo nebo demolice trafostanice poblíž východu ze zoo. Budeme pokračovat ve výstavbě provozního zázemí, tentokrát dílnami pro práci údržbářského oddělení zoo. Stranou nezůstane ani další část chovatelského zázemí.

Nové projekty

Rok 2005 se stane rokem velkého plánování. Zahájíme práci na několika menších či větších projektech.

CITES centrum

Významným krokem při plnění jednoho z hlavních úkolů pražské zoo, tedy ochrany přírody a živočichů, patří i vybudování záchranného centra CITES, kde najdou azyl zvířata zabavená při nezákonném dovozu nebo zadržená nezodpovědným chovatelům. V tomto roce vznikne projekt centra, s jehož výstavbou začneme v roce příštím. Centrum bude umístěno v Řepích, nikoliv v areálu zoo.

Africká restaurace

Předmětem dalšího projektu bude nová restaurace v horní části zoo, v prostoru před lávkou k Africkému domu. Dosud se mohou návštěvníci v této části areálu posilnit jen v sezonních stáncích s občerstvením a skutečná restaurace zde citelně chybí. Restaurace bude koncipována jako samoobslužná a bude doplněna prodejnou suvenýrů.

Jižní Amerika

Již několikrát jsme se v loňském roce zmínili o plánech vybudovat ucelenou expozici menších jihoamerických živočichů. Pro letošní rok máme v plánu připravit projekt a v příštím roce expozici vybudovat. Vznikne tak nová, tématicky ucelená soustava několika expozic včetně malého pavilonu v prostoru dnešního výběhu adaxů a další prosklené ubikace, podobné domku pro psy pralesní. Ta by měla nahradit výběh zeber Grévyho. Celek „Jižní Amerika“ bude začínat dnešní expozicí hutií a potáhne se k dnešnímu výběhu vlků hřivnatých.

V současné době připravujeme veřejné architektonické soutěže na projekt a stavbu dvou velkých expozic – pavilonu slonů a pavilonu hrochů. Obě soutěže budou uzavřeny koncem letošního jara. Poté začnou vznikat projekty a zároveň bude probíhat projednávání územního rozhodnutí. Cílem je začít stavět již v příštím roce.

Pavilon hrochů

Zadání projektu počítá s tím, že celá expozice bude tvořena pavilonem přístupným pro návštěvníky. Bude se zde nacházet 6 vnitřních boxů, jeden společný expoziční prostor pro zvířata o rozloze nejméně 90 m2 a vnitřní prosklený bazén o ploše nejméně 100 m2. Nebude chybět venkovní výběh s rozsáhlou vodní plochou (kde bude rovněž možné pozorovat zvířata pod hladinou) a příslušným zázemím. Pavilon se bude nacházet v místech starého dřevěného pavilonu žiraf. Výběh se bude rozkládat směrem s severnímu vchodu, kde počítáme i výběhy pro některé druhy antilop. Pokud to prostor a finanční náročnost dovolí, stane se součástí tohoto komplexu i menší expozice pro hrošíky liberijské.

Pavilon slonů

Bude určen pro skupinu slonů indických. Projekt počítá se skupinou až deseti zvířat (ovšem na přechodnou dobu) včetně dvou dospělých samců a několika mláďat. Pavilon bude celoročně přístupný pro návštěvníky. Slony nebude nutné na noc vázat a celkové pojetí ubikací i výběhů umožní kontaktní i nekontaktní chov, podle konkrétních zvířat ve skupině. Venkovní prostory budou rozděleny na hlavní expoziční výběh pro slonice s mláďaty a na menší výběh, kde bude žít samec. U slonů je totiž samec po většinu roku samotář a jen v době říje se připojuje ke stádu slonic, mezi nimiž vládne matriarchát. Zoologické zahrady, které slony úspěšně rozmnožují, chovají samce odděleně a připouštějí ho k samicím  jen v příslušný čas.

Pavilon se bude nacházet v prostoru dnešní expozice sobů a navazující výběhy pak zaberou bývalý výběh nyal – tedy prostor ke kamenné moréně, která dnes rozděluje výběh antilop. Původní plány na vyhlídku vybudovanou na střeše pavilonu jsme museli opustit především vzhledem k finanční náročnosti podobného projektu. Ten by si vyžádal zesílenou střešní konstrukci a bezpečné přístupové cesty. Navíc by to znamenalo, že ubereme zvířatům světlo, protože bychom nemohli udělat střechu ani zčásti prosklenou.

Aligátoři

V místech mezi zadní stěnou pavilonu velkých savců a Vodním světem, kde pamětníci zažili voliéry pro některé vodní a bažinné ptáky, vznikne nová otevřená expozice pro aligátory nebo gaviály. Bude tvořena ubikací umožňující pohled dovnitř a venkovním výběhem. Vodní plocha bude koncipována, tak, aby návštěvníci měli možnost pozorovat zvířata ve vodě i na souši.

Informační systém zoo

V rámci nových expozic a měnící se tváře pražské zoo nezapomínáme ani na jeden z našich hlavních úkolů: poskytnout laické i odbornější veřejnosti možnost dovědět se o zoo a o zvířatech něco víc, než jen základní údaje. Proto i v tomto roce vzniknou nové didaktické panely, které se budou věnovat životu vodních ptáků, přizpůsobení živočichů a rostlin k vodnímu prostředí, problematice mokřadů nebo třeba ročnímu rytmu v životě sobů. Najdete informace o životě našich obojživelníků, o ekosystému rybníků, o přírodě na území pražské zoo či o růstu a odumírání bambusů. V pavilonu Indonéská džungle přibudou další „deníky cestovatele“, identifikační panely o zdejších rostlinách, seznámení s bezobratlými, pohled do života ve tmě nebo názorná „procházka“ lesními patry. Postupně začnou vyrůstat repliky domorodých chýší, které zároveň zvětší prostor pro návštěvníky a umožní jim nevšední výhledy do pavilonu. Novými „klípky“ ze života zvířat obohatíme i venkovní labyrint před pavilonem Afrika zblízka nebo prostor před pavilonem Sečuán. Nezapomeneme ani na pavilon kočkovitých šelem, Vodní svět a dětskou zoo.


Gorilí samec Richard, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Gorily nížinné chová Zoo Praha ve svém areálu na dvou místech. V Rezervaci Dja žije chovná skupina s mláďaty v čele se stříbrohřbetým samcem Kisumem. Původní pavilon, Centrum Méfou, obývá stříbrohřbetý samec Richard spolu se svými syny Nuruem a Kiburim. Tvoří tak podobně jako v přírodě tzv....

Pomáháme jim přežít

Zoo Praha se intenzivně věnuje ochraně druhů v lidské péči i v místech jejich přirozeného výskytu.

 

Nenechte si ujít!

mravenecnici 300x169
Objevte příběhy, které se skrývají za jmény vybraných zvířecích osobností!

Expozice, pavilony a stavbyZoo nabízí 12 mimořádných pavilonů, desítky expozic i množství dalších zajímavých staveb.

 

 

 

Vše o zvířatech

Zvířata se učí
Proč se mají zvířata v zoo něco učit? Právě proto, aby mohla zůstat volná, přirozená a přitom našla s chovatelem společnou řeč.