2005 - Expozice dikobrazů

Stavby a expozice

30. 07. 2005


Nová expozice pro tyto asijské dikobrazy je umístěna před pavilonem Sečuán a navazuje i na výtvarně řešené „náměstí“, které spojuje expozici a restauraci Gaston.

Expozice je tvořena otevřeným výběhem a ubikací. Výběh má podklad z kovové sítě, která brání v podhrabání, protože dikobrazi jsou norová zvířata. Na ohrazení výběhu je použit přírodní kámen z lomu v Klecanech a dosahuje výšky kolem 1 m. Součástí výběhu jsou i dvě jezírka, spojená přepady, v nichž voda cirkuluje nuceným oběhem. Jsou spojená s potokem, který opouští expozici dikobrazů v jižní části, vede přes cestu a napojuje se na vodní plochu u terasy restaurace.

Ubikace pro dikobrazy má dvě části, z nichž jedna je opatřena podlahovým vytápěním. V případě potřeby je možné ubikaci uzavřít přenosnými dvířky.

Nedílnou součástí expozice jsou i výsadby přímo ve výběhu, v nejbližším okolí i na přilehlém náměstí a na terase restaurace. Základ tu tvoří porosty bambusů, pěnišníků, horských bylin, trav a ostřic, které odpovídají prostředí horské přírody. Druhové složení i pojetí výsadeb navazuje na interiér pavilonu Sečuán.

Trvání stavby: říjen 2004 až červenec 2005

Projektant, a zhotovitel: KVADRA, sdružení výtvarníků

Dikobraz srstnatonosý

Je typickým představitelem dikobrazů, což jsou hlodavci žijící pouze ve Starém světě (Eurasie, Afrika). Dikobraz srstnatonosý z nich má nejsevernější rozšíření (vyskytuje se v Přední, jihozápadní až Střední Asii). Zdržuje se převážně na zemi a hrabe si podzemní nory, ve kterých přespává den a odchovává dobře vyvinutá  mláďata, případně v nich tráví zimu. Je to statné zvíře vážící až 25 kg, i s ocasem dosahuje délky kolem 1 m. Dikobrazi mají chlupy přeměněné v dlouhé ostny,. Nepřítele zastrašují tak, že dupou, otáčejí se k němu zády a chrastí ostny. Při útoku prudce couvnou a ostny, které vězí v pokožce velice volně, zabodnou do těla soupeře, nikdy je však nevystřelují.

V pražské zoo jsme chovali tento druh již v roce 1942 a od té doby ho tu máme s několika přestávkami vlastně stále. První doložené odchované mládě se narodilo v roce 1972. V současné době chováme tři zvířata: 1 samce (který bude zatím sám obývat novou expozici a který se u nás narodil v roce 1981) a pár, který k nám přišel před rokem z Plocku (je v původní expozici).


Gorilí samec Richard, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Gorily nížinné chová Zoo Praha ve svém areálu na dvou místech. V Rezervaci Dja žije chovná skupina s mláďaty v čele se stříbrohřbetým samcem Kisumem. Původní pavilon, Centrum Méfou, obývá stříbrohřbetý samec Richard spolu se svými syny Nuruem a Kiburim. Tvoří tak podobně jako v přírodě tzv....

Pomáháme jim přežít

Zoo Praha se intenzivně věnuje ochraně druhů v lidské péči i v místech jejich přirozeného výskytu.

 

Nenechte si ujít!

mravenecnici 300x169
Objevte příběhy, které se skrývají za jmény vybraných zvířecích osobností!

Expozice, pavilony a stavbyZoo nabízí 12 mimořádných pavilonů, desítky expozic i množství dalších zajímavých staveb.

 

 

 

Vše o zvířatech

Zvířata se učí
Proč se mají zvířata v zoo něco učit? Právě proto, aby mohla zůstat volná, přirozená a přitom našla s chovatelem společnou řeč.