Darwinův kráter
Název i pojetí nové expozice tasmánské a australské fauny v Zoo Praha inspiroval Darwinův kráter, který se nachází na Tasmánii a vznikl po dopadu meteoritu zhruba před 700–800 tisíci lety.
Stavba Darwinova kráteru byla zahájena 18. dubna 2018. Budoucímu staveništi ustoupila expozice psounů a několik voliér takzvané Bažantnice.
Dominantní část komplexu představuje chovatelské zařízení pro ďábly medvědovité a vombaty obecné. Kromě expozic zahrnuje i rozsáhlý prostor zázemí. Pro zimní období jsme ve výběhu ďáblů nedaleko od návštěvnické cesty umístili vyhřívané kameny. Ve svahu jsou po vrstevnicích položené kmeny, pod kterými si ďáblové mohou budovat doupata. Také trsnaté trávy jsou jejich oblíbeným úkrytem. Protože ďáblové jsou převážně noční zvířata, je prostor monitorován kamerovým systémem, který zaznamenává aktivitu v době nepřítomnosti chovatelů.
V přípravnách chovatelů je prostor pro skladování mraženého krmiva (v případě ďáblů jde zejména o celé mražené králíky, dále drůbež, křepelky a porce jehňat či kůzlat s kůží i srstí) a ohřívače pro jeho rozmražení.
Také další expozice v Darwinově kráteru mají svá specifika. Například ježury obývají zdánlivě pouze vnitřní expozici, její střecha se ale může ze dvou třetin odsunout a z expozice se rázem stává venkovní výběh. Ježury mají navíc pro hrabání k dispozici hluboké „jámy“ naplněné pískem a zeminou i vyhřívaná místa.
Novou koncepcí je průchozí výběh klokanů obrovských a rudokrkých. Návštěvníkům umožňuje pobyt v klokaním výběhu za přítomnosti zvířat. Klokani mají k dispozici jednoduchou stáj (za kterou jsou ještě neexpoziční stájky a dvorky, které sklouží k oddělování a odchytu zvířat) a ve venkovním výběhu převážně travnaté plochy vymodelované tak, aby se ve výběhu nedržela vlhkost a byl dostatečně suchý. Na vybraných místech mají navíc k dispozici pískoviště, kde se mohou slunit.
Za pozornost stojí také skalní stěna, na níž mohou návštěvníci zanechat svůj otisk či kresbu hlinkou. Inspirovala ji Gulgurn Manja Shelter, skalní stěna ve státě Victoria na jihu Austrálie, s kresbami a otisky vytvořenými mnoha generacemi původních obyvatel.
Doba výstavby: | 2018–2020 |
Náklady na stavbu: | 78 147 196 Kč bez DPH |
Investor stavby: | Hlavní město Praha |
Celková rozloha: | 4 600 m2 |
Rozloha výběhů: | klokani – 900 m2, ďábli – 600 m2, vombati – 225 m2 |
Rozloha voliéry ptáků: | 120 m2 |
Pavilon otevřen: | 30. května 2020 |
Obyvatelé
Expozice představuje na dvě desítky druhů zvířat, z nichž prim hrají dva mimořádné druhy vačnatců: ohrožení ďábli medvědovití – označovaní také jako „tasmánští čerti“ – a pozemní příbuzní koal, vombati obecní. Oba druhy chová Zoo Praha jako jediná zoologická zahrada v Česku.
Atraktivní však jsou bezpochyby i další části expozice, zejména průchozí výběh klokanů. Návštěvníci uvidí také vejcorodé ježury, dva zajímavé druhy australských hadů a řadu ptačích druhů.
- Andulka vlnkovaná
- Ďábel medvědovitý
- Ježura australská
- Kakadu havraní
- Klokan obrovský
- Klokan rudokrký tasmánský
- Klokánek krysí
- Kormorán černobílý
- Krajta kýlnatá
- Lelkoun soví
- Papoušek žlutoramenný
- Polák hnědavý
- Smrtonoš zmijí
- Vombat obecný
Více o expozici Darwinův kráter a jejích obyvatelích se dozvíte na speciální stránce ZDE.
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní