Lexikon zvířat
Multimedia
Varan komodský (Varanus komodoensis)
Základním rysem dospělého varana komodského, který zaujme na první pohled, je celková mohutnost. Odráží se v zdánlivě masivní hlavě s širokým čenichem, statném krku, sloupovitých nohou i silném ocasu. Tělo je kryté šupinami s vystupujícími hrbolky, takže kůže je na omak drsná. Prsty jsou zakončené ostrými, hákovitými drápy. Při chůzi i běhu kladou varani nohy střídavě a ocas táhnou po zemi nebo ho drží těsně nad ní. Při plavání mají naopak končetiny přitisknuté k tělu.
Třída | Plazi (Reptilia) |
---|---|
Řád | Šupinatí (Squamata) |
Čeleď | Varanovití (Varanidae) |
Rozšíření | Asie (Indonésie (ostrovy Komodo, Flores, Rinca, Gili Montang)) |
Biotop | travnaté území, tropický les (suché monzunové lesy, travnaté oblasti) |
Potrava | obratlovci, zdechliny (v dospělosti hlavně zdechliny, případně prasata, buvoli, jeleni; v mládí hmyz a malí stromoví obratlovci) |
Rozměry | délka těla 1–1,7 m, délka ocasu 0,7–1,5 m, hmotnost 20–80 kg |
Rozmnožování | Klade 10–30 vajec, inkubační doba je 197–230 dní. |
Zajímavosti
VARANI OBECNĚ: Statné tělo, štíhlá hlava, dlouhý ocas a silné drápy jsou typickými znaky varanů. Dokážou vytrvale běhat i plavat a obratně lezou po stromech. Jsou převážně masožraví a kořist nebo zdechliny vyhledávají pomocí citlivého čichu. Jako mnoho jiných plazů mají rozeklaný jazyk, kterým nabírají „vzorky“ okolního vzduchu i s pachovými stopami. Při zasunutí do tlamy se pachy přenášejí do Jacobsonova orgánu na horním patře. Je to vlastně dvojice dutin, vystlaných smyslovými buňkami. Zde dochází k chemické analýze a podněty putují do mozku. VARAN KOMODSKÝ: Je největším (lépe řečeno nejtěžším) ještěrem na světě. Je aktivní ve dne, noc tráví v podzemní noře. Jako jediný ještěr na světě je vrcholovým predátorem − loví jeleny, prasata a dokonce i buvoly. Na kořist číhá a zmocňuje se jí krátkým, ale bleskurychlým výpadem. Na kratší vzdálenost ji dokáže pronásledovat rychlostí 14−18,5 km/hod. Po jejím dostižení se do ní zakousne ostrými pilovitými zuby a poté z ní vytrhává velké kusy masa. Tím způsobuje závažné krvácející rány, které navíc infikuje smrtícím koktejlem bakterií z dutiny ústní, kterých bylo izolováno kolem 50 druhů, sedm z nich vysoce toxických. Kořist často hyne na následky šoku, ztráty krve i infekce. Varani ji poté dokážou stopovat a pach čerstvé zdechliny jsou schopni zachytit rozeklaným, až půl metru dlouhým jazykem na vzdálenost 11 km! K zdechlině se často seběhnou varani z širokého okolí. Poměrně nedávno bylo potvrzeno, že varani komodští vylučují také jed obsahující proteiny bránící srážlivosti krve či způsobující svalové ochrnutí. V září začínají samice klást vejce. Vyhrabávají pro ně zvláštní noru nebo používají hnízdní kupy tabonů. Péči o budoucí potomstvo věnuje samice v této fázi značnou pozornost. Nespokojí se jen s výběrem vhodného místa pro noru, ale navíc vejce pečlivě ukládá těsně k sobě a zahrabává suchým substrátem. Poté okolí hnízda po určitou dobu hlídá.
Ochrana
Varani komodští jsou typickými ostrovními ještěry a jako takoví jsou ohrožováni především samotnou přírodou. Jejich areál je totiž tak malý, že celou populaci může v seizmicky neklidné oblasti zničit jeden větší sopečný výbuch. Kromě toho ovšem čelí i ohrožení v podobě pytláctví (týká se nejen varanů samotných, ale i jejich lovné kořisti) a mimo národní park také znehodnocování biotopu. Varani jsou proto chráněni v Národním parku Komodo, jehož rozloha činí 1 000 km2. Je to také důvod, proč je varan komodský ve světových zoologických zahradách chován a zkoumán. Jeho populace v lidské péči tvoří v rámci ochrany ex-situ takzvanou pojistnou kolonii pro případ nenadálé katastrofy. V USA i v Evropě všechny instituce chovající varany úzce spolupracují, v Evropě pod hlavičkou Evropského chovného programu EEP (EAZA Ex situ Programmes).
Chov v Zoo Praha
První varany komodské, Aranku a Draca, získala Zoo Praha jako dar indonéské vlády v roce 2004. V následujících letech se zoo vypracovala na pozici světové velmoci v chovu varanů komodských. Vylíhlo se u nás přes 60 mláďat, která rozšířila chovy v zoologických zahradách i tak vzdálených zemí, jako jsou USA, Srí Lanka či Austrálie. Do historie se zapsala především Aranka, protože se stala světovou rekordmankou – nakladla sedm snůšek, z nichž se vylíhlo 47 mláďat, z toho velká část partenogeneticky, tedy bez oplození.
Pozorovat varany komodské v Zoo Praha můžete hned na dvou místech. V pavilonu Indonéská džungle získáte představu, jak vypadá vzrostlý varan; skupinku varaních mláďat či dorostenců zase najdete v Pavilonu velkých želv.
Podpora chovu
Naše varany komodské můžete adoptovat, sponzorovat anebo jim koupit tzv. Stravenku.
Další články
- Sedm mláďat vzácného varana komodského
- Záhada rozluštěna
- Největší draft v historii
- Aranka potvrzuje světové prvenství
- Velké varaní stěhování
- Komodští draci a spása světa
- Tajemství draků pomáhají odhalit i zoologické zahrady
- Do Austrálie jsme přepravili sedm komodských draků
- Varani komodští mají ve výběhu speciální UVB světla pro více vápníku a lepší kůži
Umístění v Zoo Praha | Indonéská džungle |
---|
ABECEDNÍ REJSTŘÍK
A
B
C
Č
D
Ď
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Skalník sundský (modravec sundský)
Slavík Kaliopin (slavík kaliopa)
Š
T
U
Ú
V
W
Z
Ž
Světadíly
Afrika
Čírka hottentotská (diamantová)
Pískomil tlustoocasý (kyjochvost)
Zlatohlávek konžský (Z. skvrnitý)
Zlatohlávek smaragdový kamerunský
Asie
Koroptev hnědoprsá (pruhokřídlá)
Parmička černoskvrnná (vláknoploutvá)
Skalník sundský (modravec sundský)
Slavík Kaliopin (slavík kaliopa)
Sojkovec zlatokřídlý (S. šupinkatý)
Austrálie
Evropa
Jižní Amerika
Severní Amerika
v přírodě nežije
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní