Lexikon zvířat

Multimedia

Multimedia
 

Pestruška písečná (Lagurus lagurus)

Válcovité tělo na krátkých nožkách je ideální pro pohyb v podzemních tunelech, které si – jako všichni hraboši – buduje. Od jiných hrabošů ji na první pohled odlišuje výrazný černý pruh táhnoucí se od temena podél páteře až k ocasu.

Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Třída Savci (Mammalia)
Řád Hlodavci (Rodentia)
Rozšíření Asie, Evropa (střední Asie – především Mongolsko a jižní Sibiř, východní Evropa)
Biotop poušť a polopoušť (otevřená krajina, stepi, polopouště )
Potrava části rostlin (výhonky rostlin, semena, kořínky, hlízy)
Rozměry délka těla 8–12 cm, délka ocasu 0,7–1,9 cm, hmotnost 22–35 g
Rozmnožování březost 20 dní, 3–7 mláďat

Zajímavosti

Příbuzná je hrabošům či lumíkům a podobně jako oni žije na jaře v malých skupinkách, kdežto na vrcholu sezóny v rozsáhlých koloniích. Je velice činorodá, rychle běhá a dobře hrabe. Hloubí dva typy nor: mělčí přechodné na úkryt před predátory a hlubší obytné. Aktivní je nejvíce za soumraku a nad ránem, a to po celý rok – nezimuje, zato si (podobně jako křečci) vytváří pod zemí zásoby potravy, které jí pomáhají přečkat náročnější období roku. Samička mívá za sezónu až šest vrhů, v každém tři až sedm mláďat. Samec se na rodičovských úlohách nijak nepodílí, a pokud se i po porodu zdržuje v hnízdě, pak spíše proto, aby se s matkou novorozených mláďat znovu pářil – samičky totiž bezprostředně po porodu přicházejí opět do říje. Mláďata jsou podobně jako u jiných hrabošů po narození holá, slepá a zcela bezbranná, již třetí den po narození je však u nich jasně patrný tmavý pruh podél páteře. Vývoj probíhá velmi rychle a již zhruba po dvou týdnech jsou malé pestrušky dokonalými miniaturami dospělých a matka je přestává kojit. Také pohlavní dospělost může být velmi časná: samičky někdy zabřeznou již ve třech týdnech věku! Pro svou mírnou, nekousavou povahu, nenáročnost, činorodost a absenci výrazného zápachu je pestruška poměrně oblíbená mezi chovateli exotických hlodavců, běžným domácím mazlíčkem se však nikdy nestala.

Umístění v Zoo Praha expozice Gobi


Preference cookies: pro nejpohodlnější prohlížení webu
Aby naše webové stránky zůstaly tak, jak je znáte, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies tj. malých souborů, které se Vám ukládají v prohlížeči. Slibujeme, že Vaše data u nás budou v bezpečí.

Nechcete-li i přes to uchovávání dat povolit, stačí kliknout zde.
Podrobné nastavení