2024 Mládě luskouna

Významné odchovy

Filip Mašek  |  09. 04. 2023


Druhý odchov luskouna v Evropě

Connie se veze na ocase své matky Tang. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Connie se veze na ocase své matky Tang. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Druhý odchov luskouna v Evropě

Odchov prvního mláděte luskouna krátkoocasého – samičky Šišky – v Zoo Praha byl zprávou roku 2023. Šlo o první mládě luskouna odchované v Evropě, a tím rovněž o jeden z největších chovatelských úspěchů v celé dosavadní historii pražské zoologické zahrady. Potvrzením tohoto nebývalého úspěchu se stal odchov druhého luskouního mláděte.

Samička, která později dostala jméno Connie, se narodila 1. července a jejími rodiči jsou stejně jako v případě Šišky samice Run Hou Tang a samec Guo Bao. Na rozdíl od Šišky nebylo toto mládě třeba uměle přikrmovat, problém však nastal při jeho přechodu z mateřského mléka na potravu dospělých luskounů. Podařilo se ho ovšem vyřešit přidáním mravenců druhu Camponotus nicobarensis do krmné kaše.