Sněhurka – skvělá matka s bílým flíčkem
Připadají vám všichni tučňáci stejní? Ale kdeže! Stačí se zaměřit na tečky na bříšku: nenajdou se dva tučňáci, kteří by je měli rozložené stejně.
Připadají vám všichni tučňáci stejní? Ale kdeže! Stačí se zaměřit na tečky na bříšku: nenajdou se dva tučňáci, kteří by je měli rozložené stejně.
Některé jedince lze navíc identifikovat podle bílých pírek na jinak černém čele a tvářích. Občas se originálním zbarvením nechají chovatelé inspirovat při volbě jména pro konkrétního tučňáka, a tak tomu bylo i v případě samice Sněhurky. „Jako mládě byla celkově světlejší, na hlavě měla více bílých pírek,“ vysvětluje vrchní chovatel Jakub Mezei. „V dospělosti jí pak zůstal na tváři krásný bílý flíček, podle kterého ji bezpečně poznáme.“
Sněhurka není původem „pražský“ tučňák, vylíhla se 14. listopadu 2012 v Zoo Plzeň a k nám přišla jako téměř roční mládě. Jejím stálým partnerem se tu po nějaké době stal o čtyři roky mladší samec Kulička. Ve volné přírodě totiž vytvářejí tučňáci páry na celý život a stejně je tomu v zoologických zahradách. Krátce po seznámení si Sněhurka a Kulička vybojovali a obhájili jednu z nik v umělé skále. Podobně hnízdí tučňáci Humboldtovi i v přírodě, na pobřeží Chile a Peru. Také tam obývají i několik sezón stejnou puklinu ve skále, u níž se však shledávají po dlouhé době odloučení, kdy loví ryby v oceánu. Jakmile přijde doba hnízdění, sejde se pár opět na stejném místě jako předchozí rok. V zoologické zahradě mají tučňáci situaci pochopitelně ulehčenou, protože za potravou nemusí putovat na dlouhé vzdálenosti.
Ve skalním hnízdě, které srdnatě brání před ostatními spolubydlícími, Sněhurka a Kulička opakovaně vyvádějí mláďata, z nichž některá můžete stále ještě vidět v našem hejnu. „Ani jeden z nich předtím neměl jiného partnera a zpočátku jsme se trochu obávali, jak si nezkušený pár povede v rodičovské roli. Hned od první snůšky v roce 2019 se ale Sněhurka s Kuličkou starali o mláďata přímo vzorně,“ pochvaluje si Jakub Mezei. A kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl, Sněhurčin patron v kampani Seznamte se!, doplňuje: „Ačkoli Sněhurka začala hnízdit teprve nedávno, je to jednoznačně nejúspěšnější samička celé kolonie posledních deseti let. Nejenže odchovala již osm mláďat, ale když přičteme i její velmi laskavou povahu, vydobyla si pro nás zcela výjimečné postavení v rámci celé kolonie tučňáků.“
Jídelníček by Sněhurce a ostatním tučňákům mohl závidět každý milovník mořských plodů – v nabídce mají nejrůznější druhy mořských ryb, obohacené ještě o mořskou sůl a vitamíny, a občas dokonce i malé olihně. Chovatelé podávají tučňákům krmení třikrát denně jednotlivě z ruky a díky tomu mají možnost zkontrolovat jejich zdravotní stav, případně jim podat léky, pokud je to nutné. A udržují si také přehled o tom, kolik toho který tučňák spořádá i co mu nejvíc chutná – v případě Sněhurky jsou na prvním místě obliby menší mořské rybky huňáčci.
Návštěvníci se občas ptají, zda tučňákům není v Praze horko. Jak už bylo řečeno, naši tučňáci pocházejí z Jižní Ameriky, z podmínek klimaticky blízkých naší zemi. Potíže jim tedy nepůsobí mírná zima ani teplé léto, hůře však snášejí extrémy. V případě velkých veder proto spouštíme tučňákům ve výběhu mlhovače, které teplotu příjemně sníží a vytvářejí podobný efekt, jako když od moře fouká chladnější vzduch. Sněhurku tak v létě můžete zahlédnout, jak stojí nebo leží přímo před tryskami a užívá si osvěžující spršky. Kromě prostorného výběhu a bazénu mají u nás tučňáci právě pro případ extrémních výkyvů počasí k dispozici i komfortní vnitřní expozici, jakou se může pochlubit jen několik evropských zoo.
V zoologických zahradách se tučňáci Humboldtovi rozmnožují dobře, v přírodě je však jejich situace o poznání horší. Volně žijící populace ohrožuje nadměrný rybolov, nepůvodní živočichové (krysy, potkani, toulaví psi a kočky), ale i rozmach turismu a průmyslu. Tučňák Humboldtův už v minulosti byl na pokraji vyhynutí a dnes je v Červeném seznamu IUCN zařazen do kategorie zranitelných druhů. Vedle vytváření pojistných populací v zoologických zahradách jsou pro tučňáky zakládány také přírodní rezervace na zvláště ohrožených hnízdištích.
Související
Tučňák ve webovém Lexikonu zvířat
Adopce tučňáka (6 000 Kč na rok)
Sponzoring tučňáka (libovolnou částkou od 100 Kč výše)
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní