Shanti – filmová hvězda a malířka

Zvířecí osobnosti

Zoo Praha  |  22. 03. 2023


Do Česka dorazila v raném dětství jako budoucí filmová hvězda, a dokonce se dočkala výstavy vlastních obrazů. Umělkyně Shanti.

Do Česka dorazila v raném dětství jako budoucí filmová hvězda, a dokonce se dočkala výstavy vlastních obrazů. Umělkyně Shanti.

Je nejvyšší a druhou nejstarší slonicí v pražském stádě. Kromě výšky ji prozradí i nápadně klenuté čelo. Narodila se zřejmě v únoru či březnu 1976 v indickém Assámu a do Evropy se dostala s velkým transportem slonů 5. května 1977, kdy jí bylo zhruba 16 měsíců. Do Prahy přicestovala o měsíc později na natáčení nového dětského filmu Poplach v oblacích, pro který ji za 22 600 západoněmeckých marek zakoupilo filmové studio Barrandov.

Ve filmu si Shanti zahrála roli slůněte Bimba. Na ni byla připravována již v průběhu měsíční karantény, která probíhala v pražské zoo. „Natáčení začínalo už v červnu, takže jsme měli jen asi tři týdny, abychom Shanti zvykli na představitele hlavních rolí, což byl především Otto Šimánek a dvě děti, a naučili ji chodit do transportní bedny. Až do srpna jsme s ní pak jezdili po různých místech v Čechách, kde probíhalo natáčení,“ vzpomíná bývalý chovatel slonů Zbyněk Šíša a přidává i výčet filmových lokací, k nimž patřila třešňová alej u Olbramovic, okolí vesničky Pičín u Dobříše, letiště Praha-Ruzyně, Památník národního písemnictví na Strahově nebo Grandhotel Pupp v Karlových Varech.

Po skončení natáčení byla Shanti na malé slavnosti 5. října 1977 oficiálně předána do zoo. Nejdříve žila v prostorách bývalého Pavilonu velkých savců v dolní části areálu, na jehož místě dnes najdete herní zónu Rezervace Bororo, Shanti zde velmi přilnula ke starší dominantní samici Gulab, a ačkoliv se ve skupině vystřídalo více slonic, pro Shanti je Gulab jednoznačně a za všech okolností hlavním spojencem, v němž hledá oporu. „Shanti je zvíře trošku bázlivé,“ doplňuje Zbyněk Šíša, Shantin patron v kampani Seznamte se!, s tím, že jí plně vyhovuje role podřízeného člena skupiny.

Všichni sloni v zoo musejí ovládat základní cviky, které chovatelům usnadňují péči o ně. Přátelská Shanti se ukázala být nadmíru nadaným žákem a s chovateli spolupracuje vysloveně horlivě. Dobře totiž ví, že když poslechne a cvik splní, čeká ji vytoužená odměna v podobě oblíbeného pamlsku – a tomu Shanti nedokáže odolat, jídlo je totiž její velkou vášní. Krmnou dávku vždy spořádá s gustem a rychle, na rozdíl od Gulab, která jí pomalu a rozvážně.

Protože v původním pavilonu sloni mnoho možností vyžití neměli, rozhodli se chovatelé využít Shantina talentu a naučit ji malovat, aby ji zabavili. Výsledky překvapily i ty největší skeptiky! Shantiny abstraktní, veselé obrazy se dostaly až do renomovaných galerií, kde se prodávaly za pětimístné částky! Všechen výtěžek z jejich prodeje přitom putoval na podporu chovu slonů v jejich asijské domovině, na Srí Lance.

V dobách, kdy ještě Gulab a Shanti bydlely ve starém pavilonu, s nimi chovatelé chodili také na společné procházky po dolní části zoo, a kdysi dokonce i k Vltavě na koupání. To je však již dnes minulostí, protože Údolí slonů, nový prostorný pavilon, kam se sloni přestěhovali v roce 2012, jim poskytuje veškerý komfort. V areálu mají sloni zajištěno vše potřebné pro spokojený život. Ve venkovních výbězích i vytápěném pavilonu si mohou užít osvěžující koupel, dopřát si péči o tělo písečnou sprchou, nebo se slastně drbat o přírodní kmeny, valouny či speciální drbadlo. To vše na velkorysé ploše takřka jednoho hektaru. Také pestré věkové složení stáda odpovídá uspořádání, v jakém by sloni žili ve volné přírodě. Naši citliví obři tak mohou plně rozvinout vzájemné vazby a bohatou škálu svých společenských projevů.

Divocí sloni indičtí jsou dnes zařazeni v kategorii ohrožených druhů a vyskytují se už jen v nesouvislém areálu na jihu a jihovýchodě asijského kontinentu. Podle odhadů jich zde není více než asi 50 000. Hlavním důvodem jejich ohrožení je dnes ztráta životního prostředí, rozdrobení areálu a následná izolace populací. V celé Asii prudce stoupá počet obyvatel a venkovské oblasti se mění v města. V dříve pestré mozaice krajiny vznikají rozlehlé plantáže jednotvárných monokultur a sloni se ocitají v obklíčení nepřátelským prostředím, přes které se jen těžko dostávají. Hlavními útočišti divokých slonů jsou dnes Indie a Srí Lanka – více než polovina jejich světové populace žije právě zde.

Související

Slon indický ve webovém Lexikonu zvířat

Adopce slona (60 000 Kč na rok)

Sponzoring slona (libovolnou částkou od 100 Kč výše)

Stravenka pro slona

Videopřenos z Údolí slonů