Záchrana unikátní a kriticky ohrožené strašilky humří v Austrálii
Foto: Rohan Cleave, Melbourne Zoo, Australia
Organizace a oblast/zařízení: Zoos Victoria – Melbourne Zoo
Nejmohutnější nelétavý hmyz naší planety – až 15 cm dlouhá strašilka humří (Dryococelus australis) – je druhem, který byl dlouho považován za vyhynulý. Dnes opět „vstává z mrtvých“ a Zoo Praha se na jeho záchraně podílí.
Kdysi bývaly strašilky humří běžnými obyvateli Ostrova lorda Howea – sopečného ostrůvku v Tasmánském moři, který je pro svou krásu a pestrost přírody součástí Světového dědictví UNESCO. V roce 1918 ale přišla pohroma: u ostrova uvízl parník, ze kterého unikly krysy. Stačily dva roky, aby hlodavci na ostrově vybili všechny strašilky a brzy poté i pět endemických druhů či poddruhů ptáků.
Až do 60. let 20. století nebyly strašilky humří v přírodě pozorovány. Pak ale v roce 1964 objevil tým horolezců mrtvou strašilku na nejvyšším mořském útesu světa – skalnaté Ballově pyramidě, nacházející se zhruba 20 km od ostrova Lorda Howea. Další desítky let trvalo, než byla v roce 2001 na Ballově pyramidě u jediného keře kajeputu objevena maličká kolonie strašilek živých, čítající 24 jedinců.
V roce 2003 se na Ballovu pyramidu vydali ochranáři, aby odebrali čtyři strašilky jako základ chovu v lidské péči. Dvě z nich byly svěřeny do zoo v Melbourne, kde se je za cenu ohromného úsilí podařilo začít rozmnožovat. Staly se zákla¬dem pro chov tohoto druhu v lidské péči. V roce 2017 pak do chovů přibyla ještě jedna další samička odchycená v kolonii na Ballově pyramidě, aby pomohla zvýšit genetickou pestrost strašilek v lidské péči.
Dnes jsou strašilek humřích v zoo již tisíce a nastal čas začít uvažovat o jejich návratu do původní domoviny. V roce 2019 proto na Ostrově lorda Howea proběhla rozsáhlá deratizace; nyní ochranáři sledují, zda se hlodavce skutečně podařilo z ostrova vymýtit. Snahy o návrat strašilek humřích zahrnují také genetický výzkum, který má ukázat, jak se strašilkami dále chovatelsky pracovat, aby byla zachována co nejvyšší genetický pestrost, a jak přistoupit k jejich reintrodukci. Zoo Praha tento genetický výzkum finančně podporuje.
Související články:
Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní