Zoo Praha vyslala do Bulharska chovný pár nejvzácnějších evropských supů a mláďata poštolek jižních

Ostatní články

Lenka Pastorčáková  |  24. 02. 2019


V neděli proběhl velmi významný transport ze Zoo Praha do Bulharska. Delegace z chovného a záchranného centra ve Staré Zagoře si z pražské zoo osobně odvezla chovný pár vzácných supů mrchožravých a k tomu dvě mláďata poštolky jižní, která ještě před několika lety patřila k vyhynulým druhům bulharské avifauny.

Zoo Praha vyslala do Bulharska chovný pár supa mrchožravého, nejvzácnějšího evropského supa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha. Zoo Praha vyslala do Bulharska chovný pár supa mrchožravého, nejvzácnějšího evropského supa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

­­Zoo Praha již několik let podporuje ochranu dravců na Balkáně a přesun chovného páru – Lilly a Endyho – do Bulharska je dalším počinem v záchraně těchto nejvzácnějších evropských supů. Lilly je dokonce jedním z mála supů balkánské krevní linie, kteří jsou zahrnuti v evropském záchranném programu. Vylíhla se v roce 1996 v přírodě v Bulharsku, zatímco Endy je prvním mládětem supa mrchožravého vylíhnutým v Zoo Praha. Tři z jejich společných mláďat byla v Bulharsku již vypuštěna.

Vzhledem k tomu, že mláďata do reintrodukčního programu musí být dle použité metody ve věku jen několika týdnů, rozhodli jsme se přesunout celý pár do chovné stanice, abychom omezili transporty a náročnou cestu mláďat do 1700 kilometrů vzdálených hor Východních Rhodopů,“ vysvětlil kurátor chovu ptáků Zoo Praha Antonín Vaidl. „Takto budou moci kolegové přepravovat mláďata operativněji na hnízda adoptivních rodičů v přírodě, odkud pak přirozeně odlétnou.

Od roku 2016 bylo ze čtyř evropských zoo poskytnuto k návratu do přírody v Bulharsku celkem deset mláďat supů mrchožravých. Z těchto mláďat se pět vylíhlo v Zoo Praha a další dvě byla odchována v pražské zoo pod pěstounskými rodiči. V letech 2002-2018 bylo v Zoo Praha úspěšně odchováno 22 mláďat, čímž drží prvenství v počtu odchovaných mláďat mezi zoologickými zahradami.

Společně se supy mrchožravými odjela i první dvě mláďata poštolek jižních odchovaná v pražské zoo. Poštolka jižní byla ještě před několika lety vyhynulým druhem bulharské avifauny, díky úsilí kolegů z organizace Green Balkans se však daří tento druh úspěšně vracet do přírody. Zoo Praha se připojila k ochraně poštolek jižních v roce 2017 a již v roce 2018 se v ní podařilo odchovat první mláďata, která budou vypuštěna do přírody v Bulharsku.

Spolu se supy mrchožravými odcestovala do Bulharska i první dvě mláďata poštolek jižních odchovaná v pražské zoo. Poštolka jižní byla ještě před několika lety vyhynulým druhem bulharské avifauny. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Pro vzácné supy mrchožravé a poštolky jižní si do Zoo Praha osobně přijela delegace z chovného a záchranného centra ve Staré Zagoře. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.


Členka jedné ze dvou plně habituovaných (tedy přítomnosti člověka přivyklých) skupin goril východních, samice jménem Nyaba Deux se svými dvojčaty. Fotografováno v roce 2022. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

V konžské provincii Jižní Kivu byla v letošním roce identifikována nová varianta onemocnění mpox (tzv. opičích neštovic), která postupně přerostla do epidemie ohrožující mj. kriticky ohrožené gorily východní v Národním parku...

Aplikace Zoo Praha byla dnes oficiálně spuštěna v kamerunské školní třídě v pavilonu Rezervace Dja. Na snímku je ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, výkonná ředitelka Komerční banky pro strategii a komunikaci Hana Kovářová a předseda České IT Akademie Michael Kalista (vlevo dole) se svými studenty, kteří aplikaci vytvořili. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

Zoo Praha dnes představila svou mobilní aplikaci pro chytré telefony. Návštěvníkům poskytuje veškerý komfort od nákupu vstupenek a interaktivní mapy areálu až po profily chovaných druhů, včasná upozornění na krmení zvířat nebo...




Přihlášení k newsletteru