Informace poskytnuté Zoologickou zahradou hl. m. Prahy dne 30. 12. 2024
![Ostatní články](/images/banners-main/DJI_0889_export_1000x370.jpg)
1. Jaké standardy či normy jsou v naší zoologické zahradě uplatňovány při určování velikosti voliér pro ptactvo?
Velikosti voliér a výběhů pro ptáky vycházejí primárně z manuálů chovu daných druhů nebo skupin ptáků vydávaných odbornými skupinami Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), dříve tzv. „Husbandry Guidelines“, nyní „Best Practice Guidelines“. V některých případech vycházejí rozměry a vybavení voliér ze zdravotního stavu konkrétních jedinců (např. hendikepovaní jedinci z přírody, ptáci zabavení z nelegálního obchodu či geriatričtí jedinci vyžadující zvláštní péči).
2. Byly v posledních pěti letech plánovány či realizovány změny týkající se zvětšení voliér nebo jiného zlepšení podmínek pro chov ptáků?
V daném časovém úseku bylo realizováno několik významných staveb určených pro ptáky. V roce 2019 byl otevřen Rákosův pavilon – biotopový pavilon pro papoušky a další exotické ptáky. Jedná se o komplex 8 chovatelských a expozičních prostor, přičemž největší z nich přesahují objemem hodnotu 500 m3. V roce 2020 byl otevřen chovatelský a expoziční komplex Darwinův kráter, jehož součástí jsou nové prostorné voliéry s navazujícím vnitřním prostorem pro australskou avifaunu. Ve stejném roce bylo realizováno specializované chovné zázemí pro rajky. V roce 2023 byla otevřena nová prostorná voliéra před pavilonem Sečuán. Mezi drobné, ale významné úpravy patří například zvětšení vodní plochy ve dvou voliérách v komplexu „Ptačí mokřady“ nebo připojení nového vytápěného zimoviště k chovné voliéře v zázemí, aby se omezilo stěhování ptáků před zimním obdobím.
3. Jaká konkrétní opatření jsou přijímána k zajištění pohody ptactva, zejména u druhů vyžadujících více prostoru k letu?
Pro zajištění pohody chovaných ptáků je kromě velikosti voliér a výběhů kladen důraz na jejich vybavení dle specifických potřeb jednotlivých druhů (zejména úkryt, stín, nebo naopak místa pro slunění, pravidelně měněné substráty, sedáky z větví, části přírodnin, živé rostliny, vodní prvky, vhodné prostory pro hnízdění či odpočinek apod.). Pro pohodu chovaných ptáků je podstatná především kvalitní vyvážená potrava, podávaná dle druhu i několikrát denně tak, aby odpovídala přirozeným potřebám a návykům ve volné přírodě. Neodmyslitelnou součástí poskytované péče je vytváření vhodných sociálních podmínek (např. koloniálně hnízdící druhy chované ve větších skupinách), umožňujících zapojení se do reprodukce. U některých druhů je důležité používání doplňkového enrichmentu (např. nestoři, arové, kondoři), přičemž podstatné jsou také interakce s chovatelem (např. tučňáci). Pro zajištění letových podmínek slouží zejména velké voliéry dravců a brodivých ptáků. Pro dravce se jedná o prostornou voliéru o ploše téměř 1000 m2 a objemu přes 14 000 m3. Ve voliéře těchto rozměrů může kroužit i největší evropský dravec sup hnědý, jehož odchovy jsou společně se supy mrchožravými vypouštěny zpět do přírody. Ve dvou voliérách vodních ptáků naleznou chované druhy prostor o výměře přes 1000 m2, resp. 675 m2.
V investičním plánu je rozšíření prostor pro člunozobce africké, které bude spočívat v přestavbě stávajících venkovních voliér a v dalších úpravách, jež zajistí podmínky pro celoroční využívání vnitřních i venkovních prostor.
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní