Sledujte, jak se líhnou komodští draci!

Odstartoval online přenos z varaní líhně
V pondělí 8. srpna 2011 v 15.30 hodin jsme spustili internetový přímý přenos líhnutí varanů komodských. Protože je tento druh ještěra označovaný jako „drak z Komoda“, dostal projekt název Líhnutí draků. Vysílán je na internetové adrese www.facebook.com/zoopraha.
„Nabízíme naší i světové veřejnosti zcela ojedinělou příležitost sledovat, jak na svět přicházejí největší ještěři světa,“ vysvětluje Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. „Naše zoo je v současnosti jedinou zoologickou zahradou na světě, která je dokáže pravidelně rozmnožovat. V tomto ohledu jsme skutečnou varaní velmocí. Cítíme proto jako povinnost představit fascinující líhnutí draků co největšímu počtu lidí. Současně se tento projekt – doufám – stane další ukázkou účelného využívání technologií a nových médií jak pro vzdělávací cíle, tak pro propagaci naší zoo. Projekt navíc pomáhá varany chránit, prostřednictvím DMS může projekty ochrany varanů na Floresu podpořit každý, kdo líhnutí lseduje.“
V internetovém přímém přenosu je sledována lednová snůška 4 vajec, kterou nakladla varaní samice Aranka. Kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský popisuje předpokládáné dění: „Mládě nejprve nařízne skořápku tzv. vaječným zubem, vystrčí čenich a začne dýchat nozdrami. V této poloze setrvá bez hnutí minimálně 24 hodin. Odpojí krevní vlásečnice, jejichž pomocí dýchalo přes vaječnou skořápku a vtáhne do břicha nespotřebovaný žloutek. Ten mu v prvních dnech po vylíhnutí poslouží jako zdroj energie.“
Líhnutí jednoho mláděte trvá zhruba dva až tři dni. Otázkou ale zůstává, jak dlouho bude probíhat líhnutí všech mláďat - zda všichni „dráčci“ opustí vejce naráz nebo postupně. Jisté je to, že online přenos z plazí líhně bude cenným materiálem pro studium varanů komodských.
Zoo Praha bere svou výsadní pozici v chovu komodských draků velice vážně. Chovné podmínky pro varany tudíž doznávají výrazných změn. „S ohledem na obrovské úspěchy v chovu varanů komodských a křehkost evropského chovu jsme se rozhodli vybudovat pro varany specializované chovatelské zázemí,“ uzavírá Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. Uvnitř stavby umístěné mezi Pavilonem velkých kočkovitých šelem a expozicí Ptačí mokřady se ukrývá vše, co budou dospívající komodští draci k životu potřebovat. V budoucnu by se do těchto míst měl přesunout i druhý chovný pár varanů komodských.
Záznam z on-line rozhovoru s panem Velenským, kurátorem plazů najdete zde.
Varani komodští jsou ohrožení. Ve volné přírodě žije posledních 5000 jedinců na 5 ostrovech ve východní Indonésii (Komodo, Rinca, Gili Motang, Gili Dasami) a v několika přímořských oblastech většího ostrova Flores. Ve spolupráci se Zoo Praha se můžete zapojit do ochrany těchto ještěrů! Zašlete dárcovskou SMS ve tvaru DMS VARANFLORES na telefonní číslo 87 777 a přispějete tak 27 Kč na podporu strážců na ostrově Flores. Projekty Zoo Praha na záchranu ohrožených druhů můžete ale podpořit i libovolným finančním příspěvkem na sbírkové konto Zoo Praha – č.ú.: 43 – 680 466 0247 / 0100.
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní