Sledujte, jak se líhnou komodští draci!

Ostatní články

23. 08. 2010


Odstartoval online přenos z varaní líhně

V pondělí 8. srpna 2011 v 15.30 hodin jsme spustili internetový přímý přenos líhnutí varanů komodských. Protože je tento druh ještěra označovaný jako „drak z Komoda“, dostal projekt název Líhnutí draků. Vysílán je na internetové adrese www.facebook.com/zoopraha.

„Nabízíme naší i světové veřejnosti zcela ojedinělou příležitost sledovat, jak na svět přicházejí největší ještěři světa,“ vysvětluje Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. „Naše zoo je v současnosti jedinou zoologickou zahradou na světě, která je dokáže pravidelně rozmnožovat. V tomto ohledu jsme skutečnou varaní velmocí. Cítíme proto jako povinnost představit fascinující líhnutí draků co největšímu počtu lidí. Současně se tento projekt – doufám – stane další ukázkou účelného využívání technologií a nových médií jak pro vzdělávací cíle, tak pro propagaci naší zoo. Projekt navíc pomáhá varany chránit, prostřednictvím DMS může projekty ochrany varanů na Floresu podpořit každý, kdo líhnutí lseduje.“     

V internetovém přímém přenosu je sledována lednová snůška 4 vajec, kterou nakladla varaní samice Aranka. Kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský popisuje předpokládáné dění: „Mládě nejprve nařízne skořápku tzv. vaječným zubem, vystrčí čenich a začne dýchat nozdrami. V této poloze setrvá bez hnutí minimálně 24 hodin. Odpojí krevní vlásečnice, jejichž pomocí dýchalo přes vaječnou skořápku a vtáhne do břicha nespotřebovaný žloutek. Ten mu v prvních dnech po vylíhnutí poslouží jako zdroj energie.“

Líhnutí jednoho mláděte trvá zhruba dva až tři dni. Otázkou ale zůstává, jak dlouho bude probíhat líhnutí všech mláďat - zda všichni „dráčci“ opustí vejce naráz nebo postupně. Jisté je to, že online přenos z plazí líhně bude cenným materiálem pro studium varanů komodských.

Zoo Praha bere svou výsadní pozici v chovu komodských draků velice vážně. Chovné podmínky pro varany tudíž doznávají výrazných změn. „S ohledem na obrovské úspěchy v chovu varanů komodských a křehkost evropského chovu jsme se rozhodli vybudovat pro varany specializované chovatelské zázemí,“ uzavírá Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. Uvnitř stavby umístěné mezi Pavilonem velkých kočkovitých šelem a expozicí Ptačí mokřady se ukrývá vše, co budou dospívající komodští draci k životu potřebovat. V budoucnu by se do těchto míst měl přesunout i druhý chovný pár varanů komodských.

Záznam z on-line rozhovoru s panem Velenským, kurátorem plazů najdete zde. 

Varani komodští jsou ohrožení. Ve volné přírodě žije posledních 5000 jedinců na 5 ostrovech ve východní Indonésii (Komodo, Rinca, Gili Motang, Gili Dasami) a v několika přímořských oblastech většího ostrova Flores. Ve spolupráci se Zoo Praha se můžete zapojit do ochrany těchto ještěrů! Zašlete dárcovskou SMS ve tvaru DMS VARANFLORES na telefonní číslo 87 777 a přispějete tak 27 Kč na podporu strážců na ostrově Flores. Projekty Zoo Praha na záchranu ohrožených druhů můžete ale podpořit i libovolným finančním příspěvkem na sbírkové konto Zoo Praha – č.ú.: 43 – 680 466 0247 / 0100.


Aplikace Zoo Praha byla dnes oficiálně spuštěna v kamerunské školní třídě v pavilonu Rezervace Dja. Na snímku je ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, výkonná ředitelka Komerční banky pro strategii a komunikaci Hana Kovářová a předseda České IT Akademie Michael Kalista (vlevo dole) se svými studenty, kteří aplikaci vytvořili. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

Zoo Praha dnes představila svou mobilní aplikaci pro chytré telefony. Návštěvníkům poskytuje veškerý komfort od nákupu vstupenek a interaktivní mapy areálu až po profily chovaných druhů, včasná upozornění na krmení zvířat nebo...

Aplikaci jsme oficiálně spustili během Výroční slavnosti Zoo Praha dne 28. září 2024. Foto: Zoo Praha.

Smartphone je dnes pro mnohé spíš prodloužením ruky než jen telefonem. Geniální mozky do něj nasypaly budík, kompas či svítilnu, ale také počítač, diktafon, herní konzole či celá obchodní centra. My jsme do něj teď spolu s Czech...




Přihlášení k newsletteru