Syslem v Zoo Praha

Ostatní články

26. 05. 2011


Čánek z 26. května 2011

"V prvních letech po druhé světové válce působili sysli obecní spolu s hrabošem polním značné škody na našem obnovujícím se národním hospodářství. Boj proti škůdcům nepřinášel očekávané výsledky..." (Grulich, 1960)

Sysel obecný, foto (c) Pavel BrandlTímto citátem začíná text záchranného programu Agentury ochrany přírody pro sysla obecného v ČR. Během půlstoletí se z přemnoženého škůdce stal kriticky ohrožený druh naší fauny – na začátku tisíciletí se hovořilo o 25 přežívajících koloniích a zhruba 2500 – 3000 posledních syslech (to zní jako mnoho, ale znamená to, že na jednoho sysla připadalo asi 4000 lidských obyvatel ČR!). I dnes je stav stále vážný, i když početnost je o něco příznivější – loňské sčítání skončilo rekordním číslem 3954 syslů žijících v ČR. Ztráta přirozeného prostředí, zánik pastvy a změna způsobu kosení travnatých ploch i přímá perzekuce – to jsou všechno faktory, které početnost syslů ovlivnily. Proto již několik let funguje záchranný program, do kterého se připojila i Zoo Praha realizací experimentálního chovu syslů v lidské péči.

V roce 2006 jsme vybudovali voliéru o rozloze cca 130 metrů čtverečních, na svahu pod Sklenářkou, za žirafím výběhem. Ještě v šedesátých letech se zde sysli běžně vyskytovali. V témže roce jsme do voliéry v srpnu vypustili první „testovací čtveřici“. Ta nám rychle ukázala nedostatky voliéry, které jsme odstranili během zimy a následující rok jsme do voliéry vypustili další skupinu, tentokrát 23 syslů, vesměs odchycených z prosperující kolonie v Letňanech. Již v roce 2008 se sysli začali množit a do roku 2010 se ve voliéře vytvořila stabilní kolonie.

Foto (c) Tomáš AdamecPři kontrolním odchytu na jaře 2011 jsme zjistili, že zhruba 80 % zvířat žijících ve voliéře tvoří sysli již zde narození.

Na pracovním setkání „syslího programu“ bylo rozhodnuto, že kolonie ve voliéře bude ještě posílena o maximálně 50 jedinců z odchytu – z různých českých kolonií, abychom rozšířili genetickou základnu chovaných syslů. Během posledního dubnového týdne se podařilo odchytit na lokalitách Raná, Bezděčín a Letňany celkem 44 syslů – všem byly odebrány vzorky pro genetický a parazitologický výzkum, byli označeni a vypuštěni do předem vyvrtaných nor ve voliéře.

V následujícím roce by pak mělo dojít k prvnímu vypuštění syslů z voliéry do přírody, na travnatý svah Sklenářky, na němž je již několik let pastvou udržovaný krátký travnatý porost, který je podmínkou života syslů. Již dnes ale na svahu žije volně jeden mohykán, kterému se podařilo podkopat pod oplocením voliéry – zatím je v dobré kondici a držme mu palce, aby se přes všechny nástrahy, které syslovi život na periferii Prahy přináší, úspěšně dožil vypuštění dalších jedinců v příštím roce.

Syslem v Zoo Praha


Stovky Gorilích pohádek i nových vzdělávacích brožur s názvem „Malá gorila“ byly předány v záchranné stanici Méfou zástupcům organizace Ape Action Africa. Zprava: vedoucí oddělení in situ projektů Zoo Praha Kristýna Čechlovská, ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, ředitelka Ape Action Africa Rachel Hogan, projektový manažer Ape Action Africa Arend Van Blerk a koordinátor Toulavého autobusu Zoo Praha Jocelyn Aubery Ewane. Foto Lenka Janochová, Zoo Praha

Zoo Praha podepsala s kamerunským Ministerstvem lesů a fauny memorandum o další spolupráci na ochraně tamní přírody. To se týká zejména Biosférické rezervace Dja, kterou obývají kriticky ohrožené gorily nížinné, šimpanzi, sloni...

Vizualizace expozičního celku Arktida. Zdroj Zoo Praha

Dnes byla podepsána smlouva mezi Zoo Praha a společností Metrostav DIZ s. r. o., která zvítězila ve výběrovém řízení na výstavbu expozičního celku Arktida, a to za významně nižší cenu, než předpokládal kontrolní rozpočet. Ten...




Přihlášení k newsletteru