Valdštejnská zoo

Ostatní články

30. 08. 2012


Pondělí 3. září 2012

Mou nejvyšší zvědavost vzbudil už jen předmět toho e-mailu. Valdštejnova zahrada na místě zoo, stálo v něm. A co teprve samotný obsah! Architekt Petr Uličný mi psal:

Společně s kolegy řešíme výzkumný projekt na architekturu Albrechta z Valdštejna a publikovali jsme nyní naše zjištění ohledně zahrady, která byla někdy od roku 1625 budovaná nad oveneckým mlýnem, v místě dnešní zoo. Nalezli jsme celkem tři vyobrazení ze 17. a 18. století, které dávají dohromady představu velice rozlehlého areálu, budovaného zřejmě jako umělá zřícenina s velkým auditoriem (amfiteátrem). Byla vybavena bronzovými sochami. Pravděpodobně začínala v místě dnešního vstupu do zoo a její východní okraj je zřejmě společný s východní hranicí zoo. 

Neuvěřitelné! Generalissimus císařských vojsk Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna nechal jednu ze svých jedinečných staveb, jejichž velkolepostí chtěl překonat samotného císaře, budovat v místech, která o tři sta let později vybral profesor Jiří Janda pro umístění pražské zoo.

Ve svahu začínajícím u dnešního hlavního vchodu se nacházely umělé zříceniny s fontánami a bronzovými sochami, znázorňujícími (pravděpodobně) kavalíry na koních, Akteón s hornisty a rozličné bohyně.

Stačí popustit uzdu fantazii a představit si nejmocnějšího muže císařství, jak přijíždí do letohrádku se dvěma věžičkami, vybudovaného poblíž mlýna v Zadním Ovenci (dnešní Troja), a kontroluje postup prací na velkorysé stavbě, inspirované antickými vzory…

Albrecht z Valdštejna ovšem svou zahradu nedokončil; po jeho zavraždění v Chebu roku 1634 se tohoto úkolu ujal Maxmilián z Valdštejna.

Bohužel, zahrada nepřetrvala ani dvě stě let. Zbylo po ní něco kromě zmíněných tří vyobrazení?

E-mail, který mi poslal pan architekt Uličný, končí prosbou: Velice by nás zajímalo, zda se Vám podařilo při úpravách Vaší zoologické zahrady najít nějaké pozůstatky konstrukcí nebo čehokoli jiného, co by mohlo s touto zahradou souviset. Budeme Vám za jakékoli poznatky, které by vedly k bližší lokalizaci zahrady, velice vděční. 

Ihned jsem se spojil s dlouholetým pracovníkem stavebního oddělení Zoo Praha panem Kotkem. Pokud by v posledních čtyřiceti letech při pracech v zoo kdokoli narazil na sebenepatrnější zbytek zídky, pan Kotek by o tom věděl. Jenže ani on nemá o ničem nejmenší tušení. Škoda… Z Valdštejnské zahrady se patrně nedochovalo vůbec nic.

Zbyla tedy jen tři vyobrazení – a možná ještě pojmenování Troja. Sice se tvrdí, že Zadní Ovenec dostal toto jméno podle zámku, který tak zase začal být označován kvůli sousoší u schodiště, ale spíše k němu naše předky inspirovaly zdi Valdštejnovy „antické“ zahrady. To podporuje i zápis historika Carla Adolpha Redelna z roku 1710: „Bylo mu dáno jméno Trója, jelikož poblíž tohoto letohrádku jsou ještě vidět zříceniny zničeného zámku, jak je starými spisovateli popisována Trója.“

Ale přesto: pořád v sobě živím alespoň malou naději, že na svahu kolem výběhu pand červených na nějaký - jakkoli nepatrný – pozůstatek Valdštejnovy zahrady jednou narazíme.

 

Miroslav Bobek, psáno pro deníky VLP

Stovky Gorilích pohádek i nových vzdělávacích brožur s názvem „Malá gorila“ byly předány v záchranné stanici Méfou zástupcům organizace Ape Action Africa. Zprava: vedoucí oddělení in situ projektů Zoo Praha Kristýna Čechlovská, ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, ředitelka Ape Action Africa Rachel Hogan, projektový manažer Ape Action Africa Arend Van Blerk a koordinátor Toulavého autobusu Zoo Praha Jocelyn Aubery Ewane. Foto Lenka Janochová, Zoo Praha

Zoo Praha podepsala s kamerunským Ministerstvem lesů a fauny memorandum o další spolupráci na ochraně tamní přírody. To se týká zejména Biosférické rezervace Dja, kterou obývají kriticky ohrožené gorily nížinné, šimpanzi, sloni...

Vizualizace expozičního celku Arktida. Zdroj Zoo Praha

Dnes byla podepsána smlouva mezi Zoo Praha a společností Metrostav DIZ s. r. o., která zvítězila ve výběrovém řízení na výstavbu expozičního celku Arktida, a to za významně nižší cenu, než předpokládal kontrolní rozpočet. Ten...




Přihlášení k newsletteru