Gumojilm jilmovitý

Listnaté dřeviny

Zoo Praha  |  14. 04. 2017


(Eucommia ulmoides)

Původ a rozšíření:
Hornaté oblasti střední Číny.

Popis:
Opadavý strom, vzácněji keř, dorůstající výšky okolo 15m, šířka obdobná. Borka olivově hnědá, na starších rostlinách šedohnědá, zbrázděná kůra. Větvičky mají přehrádkovanou dřeň. Pupeny šupinaté, přisedlé, chybí terminální pupen.
Listy - střídavé, podlouhle eliptické zašpičatělé, délka 7-14 cm, šířka poloviční. Po okraji pilovité, na líci lysé, leskle tmavozelené, v dospělosti mírně svraskalé.
Květy - dvoudomé, samčí shluky hnědých tyčinek, samičí tvořeny pouze jedním pestíkem.
Plody - křídlaté, jednosemenné, 3-4 cm dlouhé, trochu připomínají plody jasanu. Při poškození z rostliny vytéká bílá latexová tekutina.

Podzimní zbarvení:
Prakticky žádné, listy opadávají zelené nebo s nažloutlým nádechem.

Zajímavost:
Jedná se o latexovou rostlinu, při pokusném pěstování se však výtěžnost přírodního latexu ukázala jako velmi malá. Rostlina je známa již po 3000 let v tradiční čínské medicíně. Používá se sušené lýko, které se sklízí v malých plátech spolu s borkou z rostlin starších 10ti let (ceněné je zejména starší lýko). Tradiční čínský přístup ji používá k podpoření energie jang v procesech spojených s léčením pohyblivosti kloubů a snižováním krevního tlaku.

Pěstování:
Pěstován spíše jako sbírková zajímavost. Velmi tolerantní ke kvalitě půdy, upřednostňuje slunné, vlhčí místo, zamokření však nesnese.

Gumojilm jilmovitý, perokresba: Eva Göndorová, Zoo Praha