Rohatá želva z Tichomoří

Ned's Beach, Nedova pláž, je známá jako místo, které nepočetným návštěvníkům Ostrova lorda Howea nabízí jedinečné šnorchlování mezi nejjižněji položenými korálovými útesy. Je však zajímavá ještě ze dvou dalších důvodů. Právě u této pláže ztroskotala roku 1922 nákladní loď Makambo. Na osamělý tichomořský ostrov z ní unikly krysy, které se staly příčinou enormního úbytku či úplného vymizení řady původních druhů. Například strašilek humřích, které od minulé soboty můžete vidět v Zoo Praha. Nedova pláž však proslula také jako významné naleziště fosilních pozůstatků bizarních „rohatých želv“ meiolanií. A to museli být opravdu úchvatní tvorové!

Meiolanii dal jméno tentýž badatel jako dinosaurům: Richard Owen (1804–1892). Měl k dispozici téměř celou lebku a další kosti, na jejichž základě vyslovil roku 1886 domněnku, že šlo o velkého, rohatého a obrněného ještěra. Odtud i jméno Meiolania, které odkazuje na obrovského australského varana Megalania. Brzo se však prosadil názor, že šlo o želvu, a další nálezy na Ostrově lorda Howea pak umožnily velmi přesně rekonstruovat její podobu. Navíc byly fosilie příbuzných druhů „rohatých želv“ nalezeny na australské pevnině a na dalších ostrovech v Tichomoří.
„Rohaté želvy“ se vyznačovaly značnou velikostí, hlavou s mohutnými rohy a dlouhým, silně obrněným ocasem. O želvě druhu Meiolania platyceps, která žila na Ostrově lorda Howea, se uvádělo, že i s hlavou a ocasem mohla dosáhnout délky přes tři metry. Ve skutečnosti byla menší, největší jedinci snad mohli mít krunýř dlouhý asi metr, ale pevninské meiolanie se těmto olbřímím rozměrům přinejmenším přibližovaly.
Zatímco představa o vzhledu „rohaté želvy“ z Ostrova lorda Howea je dávno velmi přesná, o způsobu jejího života se do současnosti vedou spory. Jako mnohem pravděpodobnější, než že byla masožravá, se však nyní jeví představa, že se živila spadanými plody palem, kapradinami a různými bylinami – což koneckonců odpovídá i převažujícímu názoru, který ji vykresluje jako suchozemského, a nikoli jako vodního tvora. Pokud jde o účel rohů a obrněného ocasu, ten patrně souvisel s pohlavním výběrem.
Meiolania platyceps z Ostrova lorda Howea vymizela patrně v důsledku změny úrovně mořské hladiny, ale jiné druhy meiolanií se ještě potkaly s člověkem. A člověk je možná i vyhubil. Na souostroví Vanuatu našli archeologové 2 890 až 2 760 let staré kosti „rohatých želv“, které nesou známky porcování. Lidé přitom na tento ostrov přišli asi před 3 000 lety a 200 let poté meiolanie zmizely… Na Nové Kaledonii však tamní „rohaté želvy“ snad žily ještě v prvních stoletích našeho letopočtu.
S meiolaniemi – byť ne s těmi s Ostrova lorda Howea – jsme se tedy zase o tolik neminuli. Představte si, někde na tichomořském ostrově se potkat s těmito rohatými monstry, to by bylo!
Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní