Maklura oranžová

Listnaté dřeviny

Zoo Praha  |  14. 04. 2017


(Maclura pomifera)

Původ a rozšíření:
Severní Amerika, jižní část. Oblast původního rozšíření je nevelkým územím v Arkansasu, Oklahomě a Texasu. U nás poprvé vysazena roku 1865 na Hluboké.

Popis:
Dvoudomé keře nebo stromy. Výška do 20m, v našich podmínkách do 8m, kulovitá, nízko nasazená koruna. Větve trnité, zprohýbané. Větévky i listy při poškození mléčí. Borka brázditá, oranžovohnědá, na starších stromech šupinovitá. Pupeny malé, kulaté, hnědé, částečně zapuštěné do borky. Terminální pupen chybí.
Listy - střídavé, opadavé, široce eliptické, dlouze zašpičatělé, na bázi někdy srdčité, celokrajné. Tmavě zelené, lysé. Z rubové strany chloupkatá žilnatina, světlejší.
Květy - samčí nenápadné, na samičích rostlinách květenství uspořádáno do jakési zelenavé „vlasaté koule“.
Plod - světle zelená koule s vrásčitým povrchem, velikosti pomeranče (12-14 cm v průměru). V teplejších oblastech při dozrávání žloutne. Jsou velmi hořká, nejedlá. Semena světle hnědá.
Kvete: květen - červen.

Zajímavost:
Objevena a vědecky popsána roku 1817. Ve svém domácím prostředí historicky používána často do bariér a živých plotů k ohrazení dobytka (trnitá). V současnosti se pěstuje i pro své dřevo, které je pevné, pružné a výborně odolává hnilobě. Je ceněné i pro svou žlutavou barvu.

Pěstování:
Teplomilný druh, mladé rostliny mrazy špatně snášejí, starší po namrznutí obrážejí. V našich podmínkách sbírková záležitost.

Maklura oranžová, perokresba: Eva Göndorová, Zoo Praha