Třešeň pilovitá ´Kanzan´

(Prunus serrulata ´Kanzan´)
Původ a rozšíření:
Kultivar. Původní druh pochází z východní Asie (Čína, Japonsko)
Popis:
Menší strom 8-12 m s nízko nasazenou, typicky trychtýřovitě větvenou korunou. Později větve převisají. Velice často bývá pěstována jako alejový strom s vysokým kmenem – v tom případě je roubována na kmen třešně ptačí. Borka hnědá, slabě lesklá. Pupeny hnědé, špičaté, šupinovité.
Listy - střídavé, oválné s výraznou protáhlou špičkou, po obvodu ostře pilovité. Na líci lesklé, rubová strana o něco světlejší, matná.
Květy - na stopkách ve svazcích po 2-5, asi 2-2,5 cm v průměru, výrazně růžové, plnokvěté – jeden květ je složen z 25-30 okvětních plátků, které po opadání vytvoří na zemi růžový koberec. Kvete před olistěním.
Plody - kultivar je sterilní = nevytváří plody.
Podzimní zbarvení:
Listy se vybarvují nejen na podzim. Na jaře raší bronzovou barvou, která postupně přechází přes svěže žlutozelenou do zelené. Na podzim vybarvuje do zářivých odstínů oranžové, oranžovobronzové, někdy s načervenalými nádechy.
Zajímavost:
Okrasné třešně – sakury jsou velmi oblíbené v Japonsku. Jsou nazývány „Zato-Sakura“, což znamená „domácí třešeň“ a mají řadu symbolických významů. Kvetoucí sakury se velmi často objevují i na porcelánu a kresbách. To však nebrání tomu, aby byly využívány i v domácnostech. Literatura uvádí, že dřevo se používá k vyuzování šunky a slaniny, listy se přidávají do koláčů.
Pěstování:
Vyhovuje jí propustná vlhká půda, raději vápenitá, na slunném stanovišti. Ve zpevněných plochách se jí nedaří příliš dobře, posypovou sůl netoleruje. U rostlin roubovaných na třešeň ptačí vyrůstají všechny větve z téměř jednoho místa. Vzniká tak jakýsi „košťatovitý“ tvar, který, zejména v kompozicích přírodního charakteru, působí dost nepřirozeně. U starších jedinců dochází relativně často k vylamování kosterních (hlavních) větví. Květy ´Kanzanu´ patří nepochybně mezi nejkrásnější plnokvěté třešně. Všeobecně velmi oblíbená okrasná dřevina. Avšak vzhledem k nepřebernému množství dalších kultivarů třešně pilovité i dalších okrasných třešní, se zdá být snad až poněkud nadužívána.
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní